W sobotę pożegnamy Krzysztofa Jackowskiego

Data publikacji: 25.05.2021 15:51 / Data aktualizacji: 29.05.2021 09:23
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Krzysztof Jackowski

Na zdjęciu: Krzysztof Jackowski
Fot. Wikipedia

Dziś (sobota, 29 maja) o godzinie 11, w kieleckiej katedrze odbędzie się pogrzeb kieleckiego artysty malarza Krzysztofa Jackowskiego. Ciało zmarłego spocznie na Cmentarzu Nowym w Kielcach.

Krzysztof Jackowski urodził się w Kielcach, gdzie też mieszkał. Ukończył  Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował w pracowniach Jerzego Fedkowicza i Emila Krchy (dyplom w 1960 roku). Wypracował oryginalną formułę malarstwa. Posługiwał się środkami groteski i ostrej satyry. Uprawiał też malarstwo monumentalne. Wykonał polichromie w kościołach: w Szydłowie, Gnojnie, Obiechowie, Końskich oraz odnowił polichromię kościoła w Leszczynach.

Obrazy Krzysztofa Jackowskiego znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Sztuki Współczesnej w Radomiu, Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie w Biurze Wystaw Artystycznych w Kielcach, Biurze Wystaw Artystycznych w Radomiu oraz w zbiorach prywatnych rozproszonych po całym świecie. Za granicą jego prace można zobaczyć we Francji, Szwajcarii, Niemczech, Kanadzie, Australii, czy w Stanach Zjednoczonych.

Krzysztof Jackowski zmarł 21 maja. Miał 85 lat.

Podobne wiadomości
Reklama