W sobotę wieczorem i w nocy muzea otwierają swoje podwoje dla zwiedzających

Data publikacji: 13.05.2022 12:14 / Data aktualizacji: 14.05.2022 07:37
Autor: Iwona Murawska , Grażyna Szlęzak , Marlena Płaska , Emilia Sitarska , Anna Głąb , Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Dawny Pałac Biskupów Krakowskich. Muzeum Narodowe

Kielce. Dawny Pałac Biskupów Krakowskich. Muzeum Narodowe
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Przed nami kolejna Noc Muzeów. W sobotę swoje drzwi dla zwiedzających otworzy wiele placówek kulturalnych w naszym województwie.

To m.in. Muzeum Narodowe w Kielcach. Dla zwiedzających dostępne będą zarówno ekspozycje stałe, jak i czasowe, w tym wnętrza dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich po remoncie, informuje Urszula Kinder, rzecznik Muzeum Narodowego w Kielcach.

- Będzie można zobaczyć zmodernizowaną Galerię Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej. Tu prezentowana jest m.in. największa w Polsce kolekcja porcelany ćmielowskiej. W Pałacu Biskupów Krakowskich będzie można również zobaczyć Gabinet Numizmatyczny czy Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego - wylicza Urszula Kinder.

Oblęgorek. Pałacyk Henryka SienkiewiczaFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Z kolei w Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oprócz nocnego zwiedzania dawnego mieszkania pisarza będzie można obejrzeć najnowszą wystawę czasową „Kodeks rycerski w średniowieczu”, która jest opowieścią o najważniejszych rycerskich zasadach i obyczajach, których przykłady można odnaleźć na kartach powieści „Krzyżacy” Henryka Sienkiewicza.

Kielce. Muzeum Lat Szkolnych Stefana ŻeromskiegoKielce. 16.07.2019 / Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce

Swoje drzwi w sobotni wieczór i noc dla zwiedzających otwiera również Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach. Obejrzeć będzie można ekspozycję prezentującą wczesny okres życia autora „Syzyfowych prac”, a także rękopisy utworów Żeromskiego czy takie eksponaty, jak drewniany tornister, XIX wieczny kajet oraz rekonstrukcję munduru gimnazjalisty.

Kielce. Muzeum Dialogu KulturKielce. 09.07.2019 / Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce

„Ofenkafel – kafel do pieca”, to z kolei ekspozycja, którą w sobotę będzie można zwiedzić w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach. Wystawa w sposób przekrojowy prezentuje różnorodne kafle piecowe, zwieńczenia i inne okładziny ceramiczne znajdujące się w zbiorach placówki. Oprócz tego, w muzeum przy Rynku 3 w Kielcach czynne będą ekspozycje stałe, czyli „Od różnorodności do dialogu”, „Pradzieje i wczesne średniowiecze Ponidzia i Wiślicy”, „Historia motoryzacji w miniaturze” oraz „Od sacrum do profanum. Malarstwo i rzeźba w sztuce ludowej”.

Wszystkie te placówki czynne będą w sobotę do 19.00 do 24.00

Kielce. Muzeum Zabawek i ZabawyFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Do swojej siedziby zaprasza w sobotę również od 20.00 do 23.00 Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Dla zwiedzających przygotowana zostanie zabawa interaktywna, będzie można też zwiedzić ekspozycję, informuje Przemysław Krystian z tej placówki.

- Ta noc będzie także dobrą okazją, by zobaczyć dziwne stworzenia, które zadomowiły się w naszym muzeum. Zaobserwowaliśmy ślady elfów i skrzatów, więc dzieci będą mogły ich poszukać. Zabawa odbędzie się w trzech turach. Chętni do udziału w niej powinni zgłaszać się na dziedzińcu o godzinach 20.15, 21.00 i 21.45. Za każdym razem zabawa będzie trwała około 45 minut. Na gości czeka także teatr cieni, w którym każdy będzie mógł zostać aktorem. Ta atrakcja rozpocznie się o 22.30 na dziedzińcu muzeum. W tym miejscu  pojawi się również kilka interaktywnych stoisk, odbywać się będą też zabawy dla dzieci, dodał Przemysław Krystian.

Kielce. Muzeum Historii KielcFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Do swojej siedziby zaprasza w sobotę także Muzeum Historii Kielc. Dla zwiedzających otwarte będą wszystkie aktualnie prezentowane wystawy muzealne, czyli na piętrze stała wystawa historyczna „Z dziejów Kielc”, a w salach wystaw czasowych „Zaraza. O chorobie i zdrowiu w Kielcach i regionie”. Natomiast w Małej Galerii będzie można oglądać „XIII Doroczną wystawę Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych”.

Powiat kielecki

Na spotkania w ramach Nocy Muzeów zapraszają do Chmielnika Ośrodek Edukacyjno-Muzealny "Świętokrzyski Sztetl" oraz Chmielnickie Centrum Kultury. 

- Zapraszamy nie tylko do synagogi, ale także do kościołów: parafialnego i pierwszego kościółka lokalnego pw. Trójcy Świętej, który jest związany z lokacją Chmielnika - zapowiada kierownik Świętokrzyskiego Sztetla, Agnieszka Dziarmaga. 

- Podczas spaceru z przewodnikiem, będzie można zajrzeć do mykwy, która na co dzień nie jest dostępna, a jest to jedna z najlepiej zachowanych łaźni żydowskich w tej części Polski, jeśli nie Europy - dodaje. Uczestnicy spaceru po Chmielniku odwiedzą też stary młyn, żydowski cmentarz i Gęsią Studnię. Początek spaceru o godzinie 16.00. Liczba miejsc jest ograniczona. Rezerwacje można składać pod numerem telefonu 734-158-969. 

O 15.00 zaplanowano też otwarcie wystawy edukacyjnej "Jestem stąd i mi zależy". Ekspozycja opowiada o mniejszościach w Polsce. 

W programie jest też pokaz filmu o tematyce żydowskiej.

- Dla naszych gości przygotowaliśmy też specjalny upominek, będą to wypiekane mezuzy. Są to pudełeczka o charakterze religijnym, zawieszane na framugach drzwi w żydowskich domach i miejscach modlitw. Są one wykonane z drewna, plastiku i szkła. W środku jest fragment pergaminu z cytatem z Księgi Powtórzonego Prawa. My przekażemy naszym gościom mezuzy z cynamonowego ciasta - to jedynie inspiracja, by nasi goście zainteresowali się, czym jest mezuza, i szerzej, by zwrócili uwagę na dziedzictwo polskich Żydów - dodaje Agnieszka Dziarmaga.

Zwiedzanie chmielnickiej synagogi będzie dziś możliwe w godzinach 13.00–21.00. Ostatnie wejście godzinę przed zamknięciem.

Powiat sandomierski

Ciekawie i różnorodnie zapowiada się Noc Muzeów w Sandomierzu. Swoje propozycje przygotowała większość placówek kultury w mieście, nie tylko muzea.

Sandomierskie Centrum Kultury proponuje m.in. zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej z wyjątkowym przewodnikiem. Będzie to legendarna Halina Krępianka, która uratowała Sandomierz przed jednym z najazdów tatarskich. Przewodnikami będą także inne postaci związane z historią i podaniami sandomierskimi. Do godziny 23 czynna będzie również Brama Opatowska z tarasem widokowym na panoramę miasta i Wisłę.

W sali ekspozycyjnej Ratusza będzie można oglądać nową wystawę dedykowaną legendzie o świętym Wojciechu z drzwi gnieźnieńskich. Przygotowało ją Muzeum Początków Państwa Polskiego. Wstęp jest bezpłatny.

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu oprócz zwiedzania wszystkich ekspozycji proponuje zabawę w poszukiwanie skarbu. Aby wziąć w niej udział, na miejscu trzeba kupić folder z zagadkami, których rozwiązanie pomoże w odnalezieniu skarbu. Propozycja została przygotowana dla dwóch grup wiekowych: dla dzieci i dorosłych. Przewidziano nagrody.

Muzeum Diecezjalne zaprasza na wieczorne zwiedzanie ekspozycji, specjalnie przygotowanych na Noc Muzeów. Wśród nich jest m.in. kolekcja odcisków lakowych pieczęci cechów, które działały w Sandomierzu od XVII do XIX wieku. Będzie można również poznać pracownię hafciarską sióstr benedyktynek sandomierskich oraz obejrzeć obrazy artystów Młodej Polski m.in. Jacka Malczewskiego i Jana Stanisławskiego.

Iluzjon Art Cafe proponuje wystawę dotyczącą odkrycia podziemi w Sandomierzu, a Miejska Biblioteka Publiczna organizuje literacki spacer po mieście z niespodzianką. Zbiórka  chętnych o godzinie 21 przy kościele św. Jakuba. Swoje podwoje na Noc Muzeów otwiera także Galeria Biura Wystaw Artystycznych, gdzie aktualnie jest wystawa malarstwa ukazująca piękno Roztocza. W Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego można oglądać dwie wystawy - stała ekspozycja poświęcona jest Adamowi Bieniowi, a najnowsza, czasowa, to pocztówki z kolekcji Mariana Sołobodowskiego.

Noc Muzeów odbędzie się także w Koprzywnicy. W Galerii  Historycznej znajdującej się w siedzibie Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury będzie można obejrzeć znajdujące się na wystawie militaria z czasów I i II wojny światowej, fotografie, gazety, żelazka z duszą i inne przedmioty codziennego użytku sprzed 1945 roku. Galeria będzie otwarta od godziny 18 do 21. Wstęp wolny. Na zwiedzających będą czekali członkowie i sympatycy Grupy Eksploracyjno-Historycznej Wisła, którzy przybliżą pochodzenie i przeznaczenie prezentowanych na wystawie eksponatów. 

Powiat pińczowski

Do sobotniej akcji „Noc muzeów” dołączy Muzeum Regionalne w Pińczowie. Jak informuje dyrektor placówki Justyna Dziadek, będzie można wziąć udział m.in. w wieczornym spacerze śladem zabytków Pińczowa, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających.

- O godzinie 18 spotykamy się na wzgórzu św. Anny, obok zabytkowej kaplicy św. Anny z 1600 roku. Wejdziemy do Pałacu Wielopolskich, aby zwiedzić salę pełną fresków oraz podziemia obiektu. Dla zwiedzających otworzymy również drzwi baszty ogrodowej. To jedyny element pińczowskiego zamku, który zachował się do dziś - mówi.

Podczas sobotniej nocy zaplanowano także zwiedzanie m.in. Synagogi oraz Domu Ariańskiego. Spacer zakończy się słodkim poczęstunkiem w Muzeum Regionalnym.

Nie zabraknie również atrakcji dla miłośników tradycji polskiego oręża - zapowiada Justyna Dziadek.

- Około godziny 19, na dziedzińcu Pałacu Wielopolskich będziemy mogli podziwiać pokaz sztuki walki w wykonaniu Stowarzyszenia Polskiej Sztuki Walki Signum Polonicum. Z kolei o godzinie 18 przed budynkiem muzeum zaparkują zabytkowe samochody oraz motocykle, we współpracy z Wolną Grupą Motocyklową Ponidzie - dodaje.

14 maja muzeum będzie otwarte do ostatniego turysty.

Powiat ostrowiecki i opatowski

Zwiedzanie tras podziemnych, magazynów bibliotecznych, a także wystaw pod osłoną nocy - tak zapowiada się Noc Muzeów w instytucjach kulturalnych w powiatach ostrowieckim i opatowskim. Wszystkie zaplanowane atrakcje zostaną udostępnione bezpłatnie.

Powiatowe Centrum Kultury w Opatowie rozpoczyna w sobotę o godzinie 18.00. Jak informuje przewodnik Andrzej Żychowski, otwarcie zaplanowane jest w podziemiach opatowskich, gdzie na parterze przygotowano wystawę. Prezentowana będzie też postać, która jako jedyna została honorowym obywatelem Opatowa - Seweryn Horodyski.

- Prezentujemy wystawę zatytułowaną „Odzyskanie niepodległości oczami mieszkańca małego miasteczka”. Będzie to 9 plansz, na których pokazujemy jak wyglądał Opatów w okresie międzywojennym. Niektóre z tych zdjęć będą prezentowane po raz pierwszy - zapowiada Andrzej Żychowski.

Następnie uczestnicy przejdą się po kupieckich piwnicach. Wejścia zorganizowane będą co godzinę, a w razie potrzeby co pół godziny. Już teraz warto zarezerwować sobie miejsce.

W Opatowie można też odwiedzić Dom Muzealny na dziedzińcu szpitalnym. Tam znajduje się wystawa o ludności żydowskiej przygotowana z okazji 80. rocznicy likwidacji getta żydowskiego w mieście, ale też ciekawy dokument jednego z posłów sejmiku opatowskiego.

- Chcemy np. pokazać instrukcję, jaką otrzymał poseł królewski Jan Andrzej Morsztyn na sejmik w Opatowie w 1646 roku. Konia z rzędem temu, kto przeczyta tę instrukcję i powie, co w niej jest napisane - mówi przewodnik.

Z kolei w Ostrowieckim Browarze Kultury między 20.00 a północą będzie można zwiedzić podziemia dawnego Browaru Saskich, a także magazyny biblioteczne. Uczestnicy zobaczą też wystawy w BWA i Galerii Fotografii. Z kolei kilka kilometrów dalej w Krzemionkach odbędzie się Celtycka Noc Muzeów. Między 17.00, a 22.00 zaplanowano prezentacje celtyckiego mennictwa i biżuterii, zwiedzanie wystawy „Władca krzemienia” i podziemnej trasy turystycznej.

Powiat starachowicki

Starachowickie Muzeum Przyrody i Techniki po raz 11 włącza się w Noc Muzeów. W tym roku, poza udostępnieniem wstaw, placówka zaprasza także na koncerty.

Wicedyrektor Wioletta Sobieraj wymienia szereg atrakcji, które wieczorem czekają na turystów:

- Zapraszamy na wędrówkę po stałych wystawach, kuratorskie opowieści przyrodnicze, archiwalno - techniczne niespodzianki z głębi magazynów muzealnych oraz niezwykłe koncerty. Otwarty Teatr Perkusyjny w scenerii Wielkiego Pieca zaprosi zwiedzających do dialogu i integracji poprzez sztukę. W Hali Lejniczej spotkamy się z najpopularniejszym polskim wykonawcą bluesa – Sławkiem Wierzcholskim i stworzoną przez niego Nocną Zmianą Bluesa. Grupa w tym roku obchodzi jubileusz 40-lecia nieprzerwanej pracy artystycznej - wymienia.

Dodatkowo firma Autobox, która remontuje STAR-y będące częścią muzealnej ekspozycji, zaprezentuje pojazd własnej konstrukcji. Miłośnicy motoryzacji będą mogli porozmawiać z pracownikami zakładu i poznać tajniki nowego pojazdu.

Starachowicka Noc Muzeów rozpocznie się o godzinie 19.00 na placu centralnym Muzeum.

Powiat skarżyski

Przez trzy godziny można będzie zwiedzać bezpłatnie Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku. Jak w całym kraju, darmowe wejścia proponowane są w ramach Nocy Muzeów.

Zwiedzający będą mogli zarówno obejrzeć wystawy w budynku muzeum, w tym otwartą w ubiegły piątek ekspozycję „Order Orła Białego w dziejach orderów polskich i europejskich”, jak i całą ekspozycję zewnętrzną.

Zwiedzający mogą też liczyć na atrakcje – niespodzianki. Jedną z nich będzie opowieść o różnych formach blitzkriegu w dziejach światowych konfliktów.

Skarżyska Noc Muzeów planowana jest od 19.00 do 22.00.

Reklama