W sobotę wyruszy rowerowa pielgrzymka na Święty Krzyż z biskupem Florczykiem

Data publikacji: 17.09.2021 11:31
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.09.2020. Święty Krzyż. Rowerowa Pielgrzymka na Święty Krzyż

12.09.2020. Święty Krzyż. Rowerowa Pielgrzymka na Święty Krzyż
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Niezależnie od warunków pogodowych, jutro (sobota, 18 września) z Kielc wyjedzie IX Pielgrzymka Rowerowa na Święty Krzyż z udziałem księdza biskupa Mariana Florczyka. Chętni mogli się zgłaszać do 16 września.

Ksiądz Krzysztof Banasik, diecezjalny referent kultury fizycznej i sportu informował, że do udziału w pielgrzymce organizatorzy zaprosili przede wszystkim uczestników pełnoletnich. Dopuszczony jest udział osób niepełnoletnich, od 14. roku życia, ale muszą być pod opieką dorosłych.

- Trasa jest trudna. Prosimy, żeby osoby decydujące się na udział w pielgrzymce przemyślały, czy będą miały siłę, aby przejechać trasę ok. 35 km. Są na niej liczne wzniesienia, które są dosyć wymagające - przypominał ks. Banasik.

Uczestnicy pielgrzymki spotkają się 18 września o godz. 9.00 na placu św. Jana Pawła II, przy kieleckiej katedrze. Tam zaplanowano wspólną modlitwę. Zebrani wysłuchają też informacji o zasadach bezpiecznego przejazdu, które przekażą policjanci zabezpieczający trasę. Postoje zaplanowano w parafiach w Bęczkowie i Krajnie.

Pielgrzymka wpisuje się w obchody odpustu Podwyższenia Krzyża Świętego w najstarszym polskim sanktuarium. Po przybyciu na miejsce pielgrzymi pokłonią się Relikwiom Krzyża Świętego.

- Na Świętym Krzyżu jesteśmy około godziny 14.30. Tam uczestniczymy we mszy świętej pod przewodnictwem biskupa Mariana Florczyka, który oczywiście z nami jedzie, jest przewodnikiem naszej pielgrzymki - dodał ks. Krzysztof Banasik.

Po zakończeniu liturgii będzie możliwość powrotu do Kielc autokarem.

IX Pielgrzymkę Rowerową na Święty Krzyż organizują Referat Kultury Fizycznej i Sportu Kurii Diecezjalnej oraz Caritas Diecezji Kieleckiej. W poprzednich latach w pielgrzymce brało udział około 120 rowerzystów.

Reklama