W środę w Piekoszowie losowanie głównej nagrody w loterii podatkowej

Data publikacji: 25.05.2021 12:53
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Piekoszów. Urząd gminy

Piekoszów. Urząd gminy
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W środę (26.05.) w Piekoszowie zostaną wyłonieni zwycięzcy loterii podatkowej „Piekoszów - tu się opłaca”. Samorząd zachęcał osoby, które mieszkają w gminie, ale nie są w niej zameldowane, by przy rozliczaniu podatku PIT wskazali miejsce zamieszkania - gmina Piekoszów.

- Wówczas 38 proc. odprowadzonych podatków trafi do naszego samorządu - mówi wójt gminy Zbigniew Piątek.

Do połowy maja do urn znajdujących się w obiektach użyteczności publicznej można było wrzucać kopie rozliczeń podatkowych.   

Jak powiedział Zbigniew Piątek, wójt Piekoszowa, akcję już teraz można ocenić jako udaną.

- Zdaję sobie sprawę z tego, że wielu mieszkańców gminy Piekoszów mieszka tu, ale nie jest zameldowanych w naszej gminie. Nie jest to obowiązek. Ideą akcji jest uświadamianie ludzi, że podatki, które płacą, w części wpływają do budżetu gminy, w której mieszkają.

38 proc. z odprowadzonego podatku trafi tam gdzie mieszkamy, przez co pieniądze zostaną przeznaczone na sprawy, które są dla nas i mieszkańców najistotniejsze - wyjaśnia wójt Piekoszowa.

W zeszłym roku do budżetu gminy trafiło ponad 12,5 mln zł pozyskanych z podatku PIT. Obecnie w gminie Piekoszów zameldowanych jest ponad 16,2 tys. mieszkańców. Według szacunków, mieszka w niej jeszcze 1,5 tys. osób, które mają meldunek w innym miejscu.

Jak dodaje Zbigniew Piątek udział w loterii wzięło ok. 400 osób. Spośród nich wylosowani zostaną zwycięzcy.

- Sądzę, że jest to dopiero początek akcji promocyjnej. Jestem przekonany, że loteria stanie się wydarzeniem, które będziemy organizowali co roku. Dzięki takim inicjatywom będziemy mogli  uwiadamiać osoby zamieszkujące, ale nie zameldowane, że warto płacić podatki w miejscu, w którym się żyje.

Uzyskane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone np. na budowę dróg, kanalizacji, edukację czy inne ważne cele.

Poza główną nagrodą władze gminy ufundowały m.in. dwa vouchery turystyczne o wartości 1 tys. zł, hulajnogi elektryczne, laptopy, rowery miejskie oraz czytniki e-booków.

Reklama