W starachowickim szpitalu powstanie laboratorium do wykonywania testów na obecność koronawirusa

Data publikacji: 05.06.2020 15:45
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Na zdjęciu: Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego

Na zdjęciu: Renata Janik - wicemarszałek województwa świętokrzyskiego
Fot. swietokrzyskie.pro

W szpitalu jednoimiennym w Starachowicach powstanie laboratorium, w którym wykonywane będą szybkie testy na obecność koronawirusa.

Jak informuje Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, pieniądze na uruchomienie laboratorium i zakup sprzętu pochodzą z funduszy unijnych.

- Zarząd województwa podjął decyzję o tym, aby zatwierdzić wniosek Starostwa Powiatowego w Starachowicach. Dzięki temu, właśnie w tym mieście, uruchomione zostanie laboratorium, które będzie wykonywało szybkie testy na obecność koronawirusa - dodała Renata Janik.

Technologia badań, jaka będzie wykorzystywana w starachowickiej placówce, pozwoli na uzyskanie wiarygodnych wyników już w ciągu godziny od pobrania materiału testowego od pacjenta. Jak dodaje Renata Janik, dostęp do szybkich testów w północnych powiatach naszego województwa jest szczególnie potrzebny, ponieważ to tam obserwowana jest zwiększona liczba zakażeń koronawirusem.

- To będzie już szósta placówka w naszym regionie, która wykonuje testy w kierunku COVID-19. Mam nadzieję, że to przyczyni się do tego, że osoby podejrzane o zakażenie, czy osoby, które będą chciały się zbadać będą miały taką możliwość w szybkim czasie - dodała Renata Janik.

Na dostosowanie pomieszczeń i zakup sprzętu na potrzeby wykonywania badań na obecność koronawirusa szpital jednoimienny w Starachowicach otrzyma prawie 3,2 mln zł.

Testy w kierunku COVID-19 wykonują już m.in. Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu, Świętokrzyskie Centrum Onkologii oraz Szpital Specjalistycznych w Sandomierzu.

Reklama