W świętokrzyskich szpitalach są wolne miejsca dla zakażonych koronawirusem

Data publikacji: 07.10.2021 12:34
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Na zdjęciu: Szpital Powiatowy w Starachowicach

Na zdjęciu: Szpital Powiatowy w Starachowicach
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Świętokrzyskie szpitale są przygotowane na przyjmowanie zwiększonej liczby pacjentów zakażonych koronawirusem. Obecnie placówki dysponują w sumie 220 łóżkami dla pacjentów z COVID-19, z czego zajętych jest ponad 40.

Największy potencjał łóżkowy jest w Szpitalu Powiatowym w Starachowicach. Małgorzata Kałuża, starszy specjalista ds. organizacyjnych w tej placówce informuje, że obecnie w szpitalu z powodu COVID-19 hospitalizowanych jest 45 pacjentów.

- Starachowicki szpital ma zabezpieczone 94 łóżka dla chorych zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Zajętych jest 45 miejsc, w tym 7 łóżek z dostępem do tlenoterapii. Natomiast czterech pacjentów jest w zagrożeniu, czyli oni w każdej chwili mogą wymagać podłączenia respiratora - dodaje.

Małgorzata Kałuża dodaje, że gdy łóżka na oddziałach covidowych będą się zapełniać, wówczas szpital będzie czekał na dyspozycję wojewody świętokrzyskiego.

Zbigniew Koniusz informuje, że nie chciałby, tak jak w poprzednich falach pandemii, by starachowicki szpital leczył tylko i wyłącznie zakażonych koronawirusem, ponieważ to skomplikowałoby opiekę medyczną dla pacjentów z północnych powiatów województwa.

- Posiłkujemy się również około 50 łóżkami na terenie szpitala w Czerwonej Górze, ewentualnie jeden z mniejszych szpitali będziemy przekształcać w placówkę leczącą tylko i wyłącznie zakażonych koronawirusem. Być może to będzie szpital w Pińczowie lub w Opatowie - dodał Zbigniew Koniusz.

Na ewentualne przyjęcia pacjentów chorych na COVID-19 przygotowany jest także Szpital Powiatowy w Busku–Zdroju. Jednak Grzegorz Lasak, dyrektor placówki, przyznaje, że ma nadzieję, iż lecznica nie będzie musiała hospitalizować tak wielu zakażonych pacjentów, jak to miało miejsce podczas poprzednich fali pandemii.

Reklama