W szpitalach wracają łóżka do leczenia innych schorzeń niż COVID-19 [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 27.04.2021 08:09 / Data aktualizacji: 27.04.2021 08:40
Autor: Marlena Płaska , Michał Kita / Kategoria: Zdrowie
27.04.2021 Kielce. Na zdjęciu Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski

27.04.2021 Kielce. Na zdjęciu Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski
Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

- Koronawirus jest w trwałym odwrocie - powiedział wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Z tego powodu zapadła decyzja o stopniowym przywracaniu łóżek covidowych w szpitalach do leczenia innych schorzeń.

Wojewoda poinformował, że w poniedziałek taką decyzję podjęto dla 20 łóżek w szpitalu "Górka" w Busku-Zdroju. Dodał, że kolejne podobne decyzje są już podpisane.

- Od 1 maja szpital powiatowy w Skarżysku będzie już w całości przeznaczony dla leczenia pacjentów chorujących na inne schorzenia niż COVID-19. Częściowo zostanie też przekształcony szpital przy ul. Kościuszki w Kielcach i szpital w Jędrzejowie, by tam także odblokować część miejsc - powiedział wojewoda.

Zbigniew Koniusz dodał, że obecnie w szpitalach w regionie przebywa około 1,3 tys. osób leczonych z powodu koronawirusa.

- Nasz szczyt obłożenia łóżek szpitalnych przez chorych na COVID-19 wynosił niemal 1,6 tys. osób. W ciągu 2,5 tygodnia ta liczba spadła o 300 zachorowań. To dużo. To wszystko wskazuje, że COVID-19 jest w pełnym odwrocie - dodał wojewoda.

Zbigniew Koniusz podkreślił jednak, że nadal to nasza społeczna odpowiedzialność jest kluczowym czynnikiem w walce z pandemią. Zaznaczył, że w jego ocenie obowiązek noszenia maseczek w otwartej przestrzeni publicznej powinien zostać utrzymany do wakacji. 

Reklama