W Targach Kielce spotkały się największe spółki gazowe

Data publikacji: 15.09.2021 13:48 / Data aktualizacji: 15.09.2021 21:23
Autor: Paulina Michta / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.09.2021. Kielce. Targi Techniki Gazowniczej EXPO-GAS

15.09.2021. Kielce. Targi Techniki Gazowniczej EXPO-GAS
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W Targach Kielce rozpoczęły się Targi Techniki Gazowniczej EXPO-GAS.

Wystawa zgromadziła przedstawicieli największych polskich spółek gazowych oraz wystawców zajmujących się produkcją urządzeń do przesyłu. Prezes Targów Kielce, Andrzej Mochoń otwierając ekspozycję zapewnił, że EXPO-GAS to nie tylko wystawy.

- Głęboko wierzę, że te dwa dni spotkania będą dla nas wszystkich bardzo ważne. Będziemy świadkami ważnych konferencji, między innymi „Zielone gazownictwo-wyzwania systemowe i technologiczne”. W drugim dniu odbędą się warsztaty techniczne w zakresie standaryzacji. Jesteśmy świadomi, że przed branżą gazowniczą stoją ogromne wyzwania, więc cieszę się, że możemy się tu wszyscy spotkać - mówi Andrzej Mochoń.

Robert Więckowski, prezes Zarządu Polskiej Spółki Gazownictwa, podkreśla, że transformacja energetyczna i dekarbonizacja zmierzają nieuchronnie do jednego.

- Przede wszystkim musimy się pozbyć wszystkich pieców na paliwo stałe. Gaz jest dziś najlepszą alternatywą dla zwykłych użytkowników, i dla przemysłu. Jeśli wycofamy węgiel kamienny, musimy postawić właśnie na rozwój gazownictwa - informuje prezes.

Marek Niedużak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, przekazał plany rządu dotyczące założeń klimatycznych.

- W grudniu ubiegłego roku, Rada Europejska zatwierdziła wiążący unijny cel redukcji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 roku. To jest kluczowy etap pośredni na drodze do jeszcze ambitniejszego założenia, czyli osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050. Komisja Europejska opublikowała też pakiet o nazwie „Fit for 55”, który obejmuje 13 propozycji legislacyjnych, które dotyczą wielu sektorów gospodarki, ale też kwestii społecznych czy podatkowych. Nie ukrywam, że zarówno realizacja, jak i wdrożenie takich założeń to ogromne wyzwanie dla nas wszystkich - wyjaśnia Marek Niedużak.

Prezydent Kielce Bogdan Wenta podkreśla, że targi są nieodłącznym elementem promocji miasta.

 - Ten sezon targowy jest bardzo ważny. Dzisiejsze targi są też kluczowe, ze względu na swoją tematykę. Na terenie Unii Europejskiej przyspieszają pracę związane z realizacją programu „Zielony Ład” i osiągnięcia neutralności klimatycznej. Dlatego tak ważne jest, by te cele, które sobie stawiamy, były nie tylko ambitne, ale i realne - powiedział Bogdan Wenta.

Senator Krzysztof Słoń uważa, że zarówno pozyskiwanie tego surowca, jak i jego dystrybucja, sposób wykorzystania oraz kwestie związane z gazyfikacją naszego kraju, to strategiczne cele na najbliższe lata.

- Nie mamy, póki co, elektrowni jądrowych, a jeśli chodzi o zieloną energię pozyskiwaną ze źródeł odnawialnych, też jeszcze nie jesteśmy potentatem. By zatem wypełnić wyśrubowane wymagania Unii Europejskiej dotyczące ograniczenia emisji szkodliwych substancji, powinniśmy postawić na gaz. Myślę, że wszystko zmierza w dobrym kierunku, jednak potrzeba przyspieszenia programu gazyfikacji kraju i podłączania gazu do coraz większej liczby odbiorców indywidualnych i firm - komentuje senator.

Wicewojewoda świętokrzyski, Rafał Nowak, zaznacza, że tegoroczne targi są ważne nie tylko dla przedsiębiorców, ale i dla wszystkich mieszkańców.

- Wiemy, że zbliżamy się do dekarbonizacji i będziemy robić wszystko, by odbyło się to bez żadnych niedogodności dla Polaków. Udział gazu w zużyciu globalnym będzie rósł z roku na rok i dlatego ten element znalazł się w programie „Polski Ład”. Oferujemy wsparcie w postaci gazyfikacji, w tych miejscach, gdzie do tej pory, z punktu widzenia ekonomicznego, się to nie opłacało. Mam przekonanie, że te targi oraz dyskusję, które się tu wywiążą sprawią, że mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, szybciej będą mogli cieszyć się podłączeniem do tego paliwa - informuje Rafał Nowak.

Targi EXPO-GAS na terenie Targów Kielce potrwają do 16 września.

Reklama