W Tokarni nagrodzono najlepsze smaki regionu świętokrzyskiego

Data publikacji: 20.06.2021 20:11
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
20.06.2021. Tokarnia. „Jawor u źródeł kultury”. Regionalny Konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów” - wręczenie nagród

20.06.2021. Tokarnia. „Jawor u źródeł kultury”. Regionalny Konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów” - wręczenie nagród
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Keczup szydłowski śliwkowy, masło z Pierzchnicy czy chleb wiejski - między innymi te produkty zostały nagrodzone w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów”. Laureaci podkreślali, że rośnie zainteresowanie zdrową, polską żywnością.

Komisja konkursowa pod przewodnictwem Izabeli Byszewskiej - prezes Polskiej Izby Produktu Regionalnego i Lokalnego, koordynator konkursu „Nasz Kulinarne Dziedzictwo” oceniła 37 produktów, przyznając nagrody oraz wyróżnienia. 

W kategorii produktów regionalnych pochodzenia zwierzęcego przyznano dwie nagrody równorzędne dla Piotra Brożyny za kiełbaskę wiejską pieczoną i Tadeusza Matuszewskiego z „Mat-Mas” za kiełbasę wiejską z Bęczkowa. Za produkty mleczne również dwie nagrody równorzędne otrzymali: Gminna Mleczarnia z Pierzchnicy za Masło Extra z Pierzchnicy i Karczma Jaga za zakamieński ser wędzony.  

Aleksander Pietrasiewicz z Farmy Jaga powiedział, że zapotrzebowanie na zdrową żywność jest i będzie rosło. 

- Prowadzimy rodzinne gospodarstwo ekologiczne. Hodujemy swoje kozy, a z mleka produkujemy ser. Ekologiczna żywność jest na fali. Polacy mają coraz więcej pieniędzy, zwracają uwagę na to, co jedzą – stwierdził.   

Za miody pierwszą nagrodę zdobył Sławomir Cichy z Pasieki Rodzinnej „Cichy” za miód wielokwiatowy konecki. 

W kategorii przetwory owocowe równorzędne nagrody otrzymali: Małgorzata Łojek za sorbet truskawkowy z Kunowa i Agnieszka Wierzbicka-Baxter za keczup szydłowski śliwkowy.  

Agnieszka Wierzbicka-Baxter przyznała, że pomysł na ten oryginalny dodatek wziął się z zamiłowania do śliwek.  

- Chcieliśmy śliwki dodać do różnych sosów mięsnych, stąd między innymi keczup śliwkowy szydłowski. Dobrze nam się łączyła śliwka z pomidorem i z innymi warzywami. Dodam tylko, że keczup szydłowski śliwkowy nie zawiera konserwantów i nie zawiera cukru - zaznaczyła.  

W podkategorii produkty zbożowe triumfowała Halina Dobrowolska i „Piekarnia R. Dobrowolski” za chleb wiejski. Laureatka podkreślała, że to dla niej wielkie wyróżnienie. 

- Jesteśmy emerytami, a nadal prowadzimy działalność, więc cieszymy się, że zostaliśmy docenieni. Jesteśmy trzecim pokoleniem piekarzy, nasza piekarnia działa nieprzerwanie od 1946 roku. Najbardziej cieszy nas to, że na nowo jesteśmy odkrywani, że młodzi ludzie zaczynają przywiązywać wagę do jedzenia i coraz częściej szukają takiej regionalnej, tradycyjnej żywności, jak nasze pieczywo, za co jesteśmy im wdzięczni – powiedziała. 

W kategorii napoje regionalne, pierwsze miejsce za napoje alkoholowe otrzymała Ewelina Ptak z winnicy „Złota Wieś” za wino białe gronowe wytrawne Solaris. 

- Prowadzimy winnicę na Ponidziu, w bardzo urokliwym zakątku naszego województwa. Mamy tak dobrane szczepy w winnicy, które są przystosowane do naszego klimatu, a klimat się zmiana, kultura picia się zmienia i to napawa nas optymizmem i zachęca do dalszej pracy – przyznała Ewelina Ptak.  

Przyznano także kolejne miejsca i wyróżnienia. Organizatorem konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów” jest marszałek województwa świętokrzyskiego oraz Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach, przy współpracy Muzeum Wsi Kieleckiej.

Reklama