W trasę rusza wakacyjny autobus na Święty Krzyż [ROZKŁAD JAZDY]

Data publikacji: 02.07.2021 14:51
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
02.03.2021. Kielce. Konferencja dotycząca bezpłatnego połączenia na Święty Krzyż. Na zdjęciu (od lewej): 
Tomasz Jamka - członek zarządu województwa, poseł Mariusz Gosek, Marcin Piętak - prezes ROT, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa,  o. Marian Puchała - superior klasztoru na Św. Krzyżu, Andrzej Pruś - przewodniczący sejmiku województwa,  Piotr Kisiel - zastępca dyrektora departamentu edukacji, sportu i turystyki urzędu marszałkowskiego

02.03.2021. Kielce. Konferencja dotycząca bezpłatnego połączenia na Święty Krzyż. Na zdjęciu (od lewej): Tomasz Jamka - członek zarządu województwa, poseł Mariusz Gosek, Marcin Piętak - prezes ROT, Andrzej Bętkowski - marszałek województwa, o. Marian Puchała - superior klasztoru na Św. Krzyżu, Andrzej Pruś - przewodniczący sejmiku województwa, Piotr Kisiel - zastępca dyrektora departamentu edukacji, sportu i turystyki urzędu marszałkowskiego
Fot. Michał Kita / Radio Kielce

W sobotę (03.07.) wznawia kursowanie weekendowy autobus z Kielc na Święty Krzyż. Połączenie będzie bezpłatne, autokar będzie kursował dwa razy dziennie w każdą sobotę i niedzielę, do 26 września. Podczas przejazdu pasażerom będzie towarzyszył przewodnik, który opowie o mijanych atrakcjach turystycznych regionu.

Jak stwierdził marszałek Andrzej Bętkowski, uruchomienie połączenia z Kielc na Święty Krzyż nie tylko wpisuje się w inaugurację sezonu turystycznego, ale także jest swego rodzaju powrotem do normalności po pandemii.

- Mamy nadzieję, że ruch turystyczny będzie mógł się rozwijać już bez zakłóceń i spowolnienia związanego z pandemią, która sparaliżowała wiele działów gospodarki w tym turystykę. Tym bardziej cieszymy się, że możemy wznowić weekendowy kurs z Kielc na Święty Krzyż - dodaje.

Zadowolony z ponownego uruchomienia połączenia autobusowego jest także ojciec Marian Puchała, superior Klasztoru Misjonarzy Oblatów na Świętym Krzyżu.

- Cieszymy się z dobrej współpracy z samorządem województwa. Ten autokar bardzo dobrze spełniał swoje zadania. Dzięki uruchomieniu połączenia zmniejszy się także wykluczenie komunikacyjne pielgrzymów i turystów, którzy chcieliby zwiedzić najstarsze sanktuarium w Polsce. Do dziś odgrywa ona bardzo istotną rolę będąc także duchową stolicą regionu - dodaje.

Marcin Piętak prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej podkreśla, że w ubiegłym roku z bezpłatnego połączenia z Kielc na Święty Krzyż skorzystało prawie 3 tys. osób.

- Zainteresowanie tym połączeniem jest bardzo duże. Autobus będzie zatrzymywał się na dziewięciu przystankach między innymi w Ciekotach czy Świętej Katarzynie, gdzie chętni mogą skorzystać z licznych szlaków turystycznych pieszo-rowerowych. Ponadto w trakcie kursów turystom będzie towarzyszył przewodnik, który opowie o największych atrakcjach regionu - dodaje.

Zdaniem posła Mariusza Goska z Solidarnej Polski, bezpłatne połączenie autobusowe z Kielc na Święty Krzyż z pewnością przyczyni się do promocji jednej z największych atrakcji turystycznych  regionu.

- Jestem przekonany, że w przyszłości podobne kursy będą realizowane także do innych perełek i atrakcji turystycznych, których w województwie nie brakuje - dodał.  

Tomasz Jamka członek zarządu województwa wyraził nadzieję, że realizacja połączenia autobusowego przyczyni się do jeszcze większego zainteresowania odkrywaniem  regionu świętokrzyskiego - mówi.

Zdaniem Andrzeja Prusia, przewodniczącego sejmiku województwa, uruchomienie połączenia z Kielc na Święty Krzyż to ważny dzień, po trudnym okresie związanym z walką z pandemią. Przewodniczący zaznaczył, że w przyszłości podobne kursy będą realizowane jeszcze w szerszym wymiarze.

Bezpłatny autokar będzie odjeżdżał z Kielc o 10.00 i 14.30. Powrót ze Świętego Krzyża zaplanowano o godzinach: 13.00 i 18.00.

 Aby skorzystać z darmowego połączenia z Kielc na Święty Krzyż, konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc. System rezerwacji jest dostępny na stronie swietokrzyskie.travel. Limit rezerwacji indywidualnych to pięć biletów na jedną osobę. Docelowo autobus będzie kursował do końca września. W przypadku dużego zainteresowania kursy będą realizowane także w październiku.

PRZYSTANKI I HARMONOGRAM KURSÓW LINII KIELCE – ŚWIĘTY KRZYŻ:

Z KIELC:

Kielce – Kadzielnia Parking – Dworzec PKP- Cedzyna – Mąchocice- Ciekoty- Święta Katarzyna – Bieliny – Huta Szklana – Święty.

ZE ŚWIĘTEGO KRZYŻA:

Święty Krzyż- Huta Szklana- Bieliny – Święta Katarzyna – Ciekoty- Mąchocice – Cedzyna – Kielce Dworzec PKP- Kielce – Kadzielnia (parking dla autokarów).

Podobne wiadomości
adv adv
Wiadomości
Reklama