W tym miejscu najbardziej potrzebujący otrzymają pomoc. Dziś uroczyste otwarcie

Data publikacji: 02.10.2020 08:17
Autor: Marek Orkisz / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.02.2020 Busko-Zdrój. Budowa hospicjum w części zdrojowej miasta

25.02.2020 Busko-Zdrój. Budowa hospicjum w części zdrojowej miasta
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Dziś w Busku-Zdroju przy ulicy Solankowej otwarte zostanie hospicjum. Opiekę znajdzie tam prawie 100 osób, mieszkańców powiatów: buskiego, pińczowskiego i kazimierskiego.

W budynku oprócz hospicjum, znajduje się również zakład opiekuńczo-leczniczy.

Jak przypomina Jarosław Zatorski, dyrektor buskiego oddziału Fundacji Gospodarczej Świętego Brata Alberta budowa placówki rozpoczęła się 20 lat temu, ale z powodu braku funduszy musiała zostać przerwana. Dopiero w 2015 roku udało się pozyskać ponad 10 mln zł z Unii Europejskiej i prace zostały wznowione.

- Przygotowaliśmy 94 łóżka. W budynku oprócz hospicjum, znajduje się również zakład opiekuńczo-leczniczy oraz poradnia medycyny paliatywnej. Ponadto obiekt jest dostosowany do potrzeb osób starszych oraz niepełnosprawnych - dodał Jarosław Zatorski.

W sumie budowa hospicjum w Busku-Zdroju kosztowała prawie 20 mln zł. Jego otwarcie odbędzie się dzisiaj o godzinie 14.00.

Uroczystości rozpocznie msza święta, której przewodniczył będzie biskup kielecki Jan Piotrowski. Po nabożeństwie budynek zostanie poświęcony. Później w Buskim Samorządowym Centrum Kultury zaplanowano występ teatru seniorów, koncert i wykład dotyczący opieki nad osobami nieuleczalnie chorymi.

Reklama