W tym tygodniu będzie podpisana umowa na wykonanie obwodnicy Ostrowca

Data publikacji: 07.07.2020 13:32
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.07.2020. DK nr 9 Ostrowiec Świętokrzyski - Opatów. Konferencja prasowa z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Na zdjęciu: Andrzej Adamczyk - minister infrastruktury

07.07.2020. DK nr 9 Ostrowiec Świętokrzyski - Opatów. Konferencja prasowa z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Na zdjęciu: Andrzej Adamczyk - minister infrastruktury
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Jeszcze w tym tygodniu zostanie podpisana umowa na zaprojektowanie i wybudowanie tzw. małej obwodnicy Ostrowca Świętokrzyskiego. Tę informację przekazał dziś w regionie świętokrzyskim minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Szef resortu powiedział, że to kolejny przykład na to, że rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje słowa.

-30 lat mieszkańcy miasta czekali na dokończenie budowy obwodnicy, ale mamy satysfakcję, że spełniamy oczekiwania - mówi minister Andrzej Adamczyk.

Dodał także, że inwestycja nie jest duża, bo opiewa na 52 mln zł, ale jest istotna, ponieważ zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców i odciąży miasto z ruchu tranzytowego. Podkreślił również, że w innych częściach regionu realizowane są zadania drogowe. Przytoczył słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który niejednokrotnie mówił, że nie można dzielić Polski na A czy B. Zarówno duże aglomeracje miejskie, jak i mniejsze miejscowości, zasługują na inwestycje drogowe, bo one niosą ze sobą rozwój gospodarczy i przyspieszenie ekonomiczne.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz zaznaczył, że drogi w regionie powstają dzięki dwóm rządowym programom: „100 obwodnic” oraz „Programowi budowy dróg krajowych i autostrad”.

- Te programy mają komunikować Polskę i ludzi, Polska ma się rozwijać, a gwarantem tego jest infrastruktura - podkreśla wojewoda.

Poseł Agata Wojtyszek z PiS nawiązała do hasła prezydenta Andrzeja Dudy „Łączy nas Polska”. Uważa, że podstawą jest jakość dróg, które łączą miasta i miasteczka. Przypomniała, że mieszkańcy Ostrowca także do niej zwracali się z prośbą o przyspieszenie wybudowania piątego etapu małej obwodnicy Ostrowca. Te prośby narosły, gdy ogłoszono przetarg na budowę obwodnicy Wąchocka.

Senator Jarosław Rusiecki z PiS przypomina, że wybudowanie piątego etapu małej obwodnicy oddzieli ruch tranzytowy do Huty Celsa od ruchu miejskiego. Parlamentarzysta przypomniał, że przetarg rozstrzygnięty został dzięki wsparciu ministerstwa i premiera. Z budżetu państwa dołożono brakujące 5,5 mln zł, aby inwestycja mogła dojść do skutku.

- W 2016 roku na skutek działań rządu PiS do programu budowy dróg krajowych dodano 35 mld zł, aby wiele inwestycji mogło stać się realnych - przypomina senator Jarosław Rusiecki i dodaje, że Polska powinna się równomiernie rozwijać.

Z kolei poseł Andrzej Kryj z PiS przypomniał, że wcześniejsze papierowe zapisy PO-PSL są realne dopiero teraz i znalazły możliwość realizacji. Dyrektor kieleckiego oddziału GDDKiA Krzysztof Strzelczyk przypomniał, że w tym momencie ogłoszone są przetargi na obwodnice Wąchocka i Chmielnika, wkrótce ogłoszony zostanie przetarg na obwodnicę Osieka. Z kolei jesienią rozpisany zostanie przetarg na wykonanie obwodnicy Opatowa.

Reklama