W WBP wypożyczymy książki przez całą dobę. Jak korzystać z bibliomatu?

Data publikacji: 21.03.2021 21:02
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: bibliomat przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach

Na zdjęciu: bibliomat przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Czytelnicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej mogą już korzystać z nowej propozycji przygotowanej przez tę instytucję. Chodzi o tzw. bibliom@t, w którym przez całą dobę można wypożyczyć książki. To pierwsze takie urządzenie w regionie świętokrzyskim.

Aneta Strzępka, kierownik działu Digitalizacji i Zbiorów Cyfrowych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach podkreśliła, że zwłaszcza w dobie pandemii oraz obostrzeń, które ograniczają aktywność społeczną, jest to bezpieczny sposób łączności sympatyków czytelnictwa z książką.

Bibliom@t zlokalizowany jest na zewnątrz budynku, a jego zawartość jest na bieżąco uzupełniania przez bibliotekarzy. Co trzeba zrobić, aby wypożyczyć książkę z tego urządzenia?

- Aby to zrobić trzeba być czytelnikiem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i mieć ze sobą kartę biblioteczną. Najpierw należy zeskanować kod kreskowy z karty bibliotecznej, następnie wybrać opcję "wypożycz", wpisać numer skrytki z książką, która nas interesuje i wciskamy OK. Automatycznie otworzą się drzwi skrytki, wyciągamy książkę, zamykamy drzwiczki - mówi Aneta Strzępka.

Każdy użytkownik może wypożyczyć maksymalnie 2 książki na 30 z możliwością prolongaty na kolejne 30 dni. Najważniejszą zaletą urządzenia jest możliwość wypożyczania zbiorów bibliotecznych bez ograniczeń czasowych.

Reklama