W Wiązownicy Kolonii pamiętają o swoich bohaterach

Data publikacji: 12.09.2021 20:09
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.09.2021. Wiązownica Kolonia. Prezentacja projektu „Stara szkoła patriotyzmu”

12.09.2021. Wiązownica Kolonia. Prezentacja projektu „Stara szkoła patriotyzmu”
Fot. Jacek Piwowarski

Stowarzyszenie Dolina Kacanki chce przypomnieć wybitne postaci, które pierwsze kroki w zdobywaniu wiedzy stawiały w drewnianym, ponad stuletnim budynku szkoły w Wiązownicy Kolonii. W tym celu realizują projekt „Stara szkoła patriotyzmu”.

12.09.2021. Wiązownica Kolonia. Prezentacja projektu „Stara szkoła patriotyzmu”Fot. Jacek Piwowarski

Wśród wybitnych osób związanych z miejscową szkołą czołową postacią był Józef Stępniewski, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej oraz wieloletni kierownik tej placówki. To dzięki niemu szkoła otrzymała w 1937 roku imię marszałka Józefa Piłsudskiego.

Dzisiaj w sąsiedztwie szkoły zawisł duży, 11-metrowy baner przypominający losy i osiągnięcia Józefa Stępniewskiego. Zorganizowano lekcje wolności, na których dyskutowano o nowoczesnym pojmowaniu patriotyzmu.

- Moim zdaniem patriotyzm to codzienna walka na froncie tego, żeby w ojczyźnie żyło się dobrze, żeby mała ojczyzna rozkwitała, żeby zostawić coś kolejnym pokoleniom. Łatwo jest być patriotą, założyć koszulkę i wywiesić flagę, ale trudniej jest pójść do codziennej, społecznej roboty, by tą małą ojczyznę zmieniać na lepsze - powiedział Jacek Piwowarski, prezes stowarzyszenia Dolina Kacanki.

Wśród mieszkańców Wiązownicy i absolwentów miejscowej szkoły było jeszcze kilka innych osób, które walczyły w wojnie polsko-bolszewickiej. Informację o tych postaciach, jaki i o samej szkole znalazły się w specjalnej publikacji, powstałej w ramach projektu.

W ramach projektu, w stuletniej szkole powstała izba pamięci oraz instalacja wystaw plenerowych. Podczas niedzielnej prezentacji projektu odbyły się warsztaty kaligrafii, był też poczęstunek lokalnymi produktami.

W części artystycznej wystąpiły Rakowskie Fijołecki, czyli dziecięca grupa o charakterze zespołu ludowego, pielęgnująca tradycje muzyczne kielecczyzny.

Projekt realizowany będzie do 11 listopada. Jest dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022 .

12.09.2021. Wiązownica Kolonia. Prezentacja projektu „Stara szkoła patriotyzmu”Fot. Jacek Piwowarski

Reklama