W Wilkowie zmierzą się ze świętokrzyską gwarą

Data publikacji: 31.07.2021 15:48
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Wilków. 03.03.2018 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Już po raz czwarty odbędzie się dyktando gwarowe w Wilkowie, w gminie Bodzentyn. Uczestnicy zmierzą się ze świętokrzyską gwarą za tydzień. Chętni mogą się zgłaszać jeszcze tylko dziś.

Jak mówi Wojciech Kózka, pomysłodawca dyktanda, celem tego wydarzenia jest przypomnienie świętokrzyskiej gwary, która zanika.

- Skutecznie wyplenili ją poloniści,  ale teraz w naszych dyktandach gwarowych ponad połowa uczestników to właśnie są nauczyciele, czyli wracamy do naszej historii, wracamy do korzeni. Nie musimy się ścigać, kto będzie najlepszy, ale przypominamy nasze świętokrzyskie dziedzictwo kulturowe - wyjaśnia.

Sobota (31 lipca) jest ostatnim dniem zgłaszania się chętnych, a jak dodaje Wojciech Kózka, zainteresowanych nie brakuje.

- Na tę chwilę mamy ponad 30 uczestników i to w dużym przedziale wiekowym, od 10-latków wzwyż. Ale nawet jeśli ktoś przyjdzie w ostatniej chwili, też będzie mógł się sprawdzić - zapowiada.

Organizator radzi, żeby do dyktanda podejść na luzie.

- Najlepsze wyniki osiągają młodzi ludzie, którzy jeszcze nie mają nawyku poprawiania. Więc nastolatkowie piszą bardzo dobrze. Natomiast my dorośli, piszemy średnio, a już największy problem mają poloniści, którzy zastanawiają się nad pisownią każdego wyrazu - żartuje.

W przygotowaniach mogą pomóc regionalne wydawnictwa, tomiki poezji pisanej gwarą.

IV edycja Dyktanda Gwarowego odbędzie się 7 sierpnia, o godzinie 10 w Świetlicy Wiejskiej w Wilkowie. Zapisywać się można pod numerami telefonów: 790 878 214 lub 660 037 882.

Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenia Przyjaciół Św. Katarzyny i Doliny Wilkowskiej „Łysica-Sabat”, Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie, Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Bodzentynie.

adv adv
Wiadomości
Reklama