W wirydarzu u cystersów znów będzie tryskać woda. Powstaje neogotycka fontanna

Data publikacji: 17.09.2021 13:32
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
06.03.2021 Jędrzejów. Klasztor Cystersów.

06.03.2021 Jędrzejów. Klasztor Cystersów.
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

W wirydarzu archiopactwa cystersów w Jędrzejowie powstaje neogotycka fontanna. Będzie ona zlokalizowana w miejscu starej, średniowiecznej studni, która od początku XX wieku pozostaje nieczynna. Ponad sto lat temu, podczas rozbiórki wschodniego skrzydła klasztoru, została zasypana pozostałościami z remontu.

Przed rozpoczęciem prac przy budowie fontanny, studnia została zbadana przez archeologów. Przeor klasztoru cystersów w Jędrzejowie ojciec Bruno Paterewicz mówi, że badania były prowadzone do głębokości niemal 5 metrów. Kilkadziesiąt centymetrów niżej jest już woda. 

- Odkryto wiele fragmentów kafli, ceramiki, garnków, co obecnie jest poddawane badaniu. Odnaleziono też drewnianą cembrowinę z połowy XVII wieku. Zachowała się na niej wyżłobiona data "A.D. 1696", co wskazuje na rok, w którym studnia była pogłębiana - dodaje. 

Wykonano badania potwierdzające wiek cembrowiny, zrobiono też dokumentację zdjęciową. Na jej podstawie powstał model 3D cysterskiej studni w Jędrzejowie, który można obejrzeć w internecie pod linkiem: https://skfb.ly/ooxr8 

Powstająca w miejscu studni fontanna będzie miała charakter neogotycki, co jest nawiązaniem do gotyckiego wirydarza. 

- To będzie fontanna wykonana z kamienia pińczowskiego. Materiałem będzie nawiązywać do całego kościoła, dzwonnicy i wielu elementów wykonanych na terenie klasztoru z tego wapienia. Fontanna będzie w kształcie sześcioboku, z pięknymi zdobieniami, na środku będzie czworoboczny słup zwieńczony kulą, co jest nawiązaniem do wielu podobnych zdobień: kul i szyszek znajdujących się na terenie klasztorów. Będą też cztery mosiężne krany, z których woda będzie wypływać - opisuje przeor 

Projekt fontanny został zaakceptowany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Pieniądze na inwestycję ojcowie cystersi pozyskali z Lokalnej Grupy Działania "Ziemia Jędrzejowska" oraz od indywidualnych darczyńców. Część potrzebnej sumy zabezpieczył też klasztor. Fontanna będzie gotowa w listopadzie tego roku. 

Wirydarz to zielony ogród tworzony wewnątrz murów klasztornych, przypominający o biblijnym rajskim ogrodzie, który jest przeznaczeniem człowieka. Ojciec Bruno Paterewicz dodaje, że w centrum wirydarzy zawsze tryskała także woda. Była to albo studnia, albo fontanna.

Reklama