W Wiślicy świętują i pomagają. Trwa wielki festyn

Data publikacji: 03.07.2021 15:10
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.07.2021. Wiślica. Festyn charytatywny

03.07.2021. Wiślica. Festyn charytatywny
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Występy zespołów muzycznych, licytacje z fantami - to tylko niektóre atrakcje trwającego na Rynku w Wiślicy festynu charytatywnego dla chorego Dawida Szpaka. Akcję zorganizowali wytwórcy słynnych lodów z Wiślicy, którzy obchodzą 65-lecie istnienia.

- Wspólna zabawa połączona jest ze zbiórką pieniędzy na leczenie i rehabilitację chłopca, który zmaga się z ciężką chorobą ataksją móżdżkowo-rdzeniową – mówi Paweł Bałaga, właściciel lodziarni i organizator imprezy. 

Choroba  powoduje problemy z utrzymaniem równowagi, trudności z koordynacją ruchową, zaburzenia chodu i mowy.  Atakuje także krtań i gardło.

- Dawid co pół roku potrzebuje wsparcia finansowego na leczenie w wysokości od 20 nawet do 30 tys. zł. Doszliśmy do wniosku, że jest to doskonała okazja, aby nie tylko świętować nasz jubileusz, ale i pomóc i zebrać jak największą kwotę – mówi.

W programie m.in. prezentacja wyjątkowych samochodów. Agata i Robert Hendzelowie przyjechali pojazdem marki ford thunderbird z 1956 roku. Choć aktualnie zamieszkują w Będzinie, to pochodzą z Wiślicy.

- To jest najmłodszy z kolekcji naszych zabytkowych samochodów. Najstarszy jest z 1902 roku. To najmodniejszy samochód w tamtych latach. W sumie to mamy pełną kolekcję fordów od modelu R do thunderbirda - mówią.

W Wiślicy możemy też podziwiać rosyjski pojazd UAZ z 1986 roku, który niegdyś służył w wojsku jako radiostacja.  Przyjechał nim Piotr Zoch z Buska-Zdroju. Jak mówi na Rynku w Wiślicy możemy podziwiać wiele kilkudziesięcioletnich aut.

- Duże fiaty, volkswageny, łada, bmw, amerykańce,  dodge - wymienia.

Ponadto koła gospodyń wiejskich serwują regionalne przysmaki - mówi Krystyna Stojek,  przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich z Gorysławic.

- Mamy ciasta, rogaliki, chleb ze smalcem i ogórkiem. To wszystko, aby wspomóż szczytny cel - mówi

- Gwoździem sobotniego wydarzenia są licytacje przedmiotów ofiarowanych przez darczyńców – mówi Artur Haruza, prowadzący festyn.

- Mamy piłkę z podpisami piłkarzy Gród Wiślica, srebra, obrazy, wiele ciekawych rzeczy - dodaje.

Muzykę zapewniła m.in. dęta orkiestra OSP z Wislicy oraz zespoły Duex, Regent Dance i Axer.

Również na najmłodszych czekają atrakcję m.in. zjeżdżalnia, zabawy, konkursy, wata cukrowa, popcorn, malowanie twarzy, tatuaże i balony.

adv adv
Wiadomości
Reklama