W województwie świętokrzyskim seniorzy mają się gdzie aktywizować

Data publikacji: 24.11.2020 16:57
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W województwie świętokrzyskim jest wystarczająca liczba placówek, w których przebywać i aktywizować się mogą seniorzy, uważa wojewoda świętokrzyski.

Zbigniew Koniusz informuje, że w naszym regionie w ostatnich kilku latach w ramach rządowego programu „Senior+” powstało 30 klubów seniora i 12 dziennych domów dla osób powyżej 60. roku życia.

- To wsparcie zmaterializowało się w dwukierunkowych działaniach. To domy seniora i klubu seniora. Instytucje różnią się godzinami dostępności i formą sprawowania opieki nad seniorami - mówi wojewoda Zbigniew Koniusz.

W tym roku w województwie przybyło kolejnych 16 placówek dedykowanych dla osób powyżej 60. roku życia. Mogły one liczyć na dofinansowanie rządowe. Na utworzenie domu seniora gmina może pozyskać około 300 tys. zł, a na klub seniora około 15 tys. zł. Rząd finansuje także dalsze funkcjonowanie tych placówek.

- Seniorzy w tych placówkach  mogą realizować swoje pasje, jak również poza tym, że spotykają się między sobą, mają szerszy dostęp do zorganizowanych form choćby profesjonalnej opieki dotyczącej usprawnień ruchowej. Myślę, że te placówki są już zauważalną formą sprawowania opieki nad seniorami - dodał wojewoda Koniusz.

W województwie świętokrzyskim na utworzenie i funkcjonowanie klubów i domów seniora rząd przeznaczył dotychczas ponad 15 mln zł.

Reklama