W Wolicy powstanie nowa przychodnia. Gmina nie zapłaci ani złotówki

Data publikacji: 14.10.2021 12:45
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Na zdjęciu: budynek, w którym mieściła się dotychczasowa przychodnia

Na zdjęciu: budynek, w którym mieściła się dotychczasowa przychodnia
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

W Wolicy w gminie Chęciny powstanie nowa przychodnia. Obecna mieście się w ponad 100-letnim budynku, który nie spełnia już wymogów.

Robert Jaworski, burmistrz Chęcin informuje, że budowa już się rozpoczęła. Obecnie trwają roboty ziemne, a w ciągu najbliższych dni wylane zostaną fundamenty.

- Budynek będzie parterowy z dwuspadowym dachem. Zostanie wyposażony w kocioł kondensacyjny, który zużywa mniej paliwa i dzięki temu eksploatacja budynku będzie tańsza. Z kolei na dachu zamontowane zostaną kolektory słoneczne. Przychodnia będzie przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, a znajdować się w niej będą gabinety dla internistów, pediatrów i stomatologów. Z kolei koło przychodni wybudowany zostanie duży parking - mówi Robert Jaworski.

Burmistrz Chęcin podkreśla, że inwestycja w całości zrealizowana zostanie z pieniędzy pochodzących z budżetu państwa. Z Funduszu Inwestycji Lokalnych gmina pozyskała prawie 2 mln zł, a w ostatnim czasie, dzięki wsparciu posła Krzysztofa Lipca, szefa świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości oraz Zbigniewa Koniusza, wojewody świętokrzyskiego gmina z budżetu państwa pozyskała prawie 3 mln zł.

Krzysztof Lipiec podkreśla, że nowa przychodnia jest jedną z najistotniejszych inwestycji gminnych w ciągu ostatnich kilku lat, dlatego na jej realizację udało się pozyskać pieniądze z państwa, a dzięki temu gmina nie dołoży do niej nawet złotówki.

 - Ostatnia decyzja ministra finansów potwierdzona przez wojewodę świętokrzyskiego o dofinansowaniu tej inwestycji jest decyzją kluczową. Gmina nie dołoży do tej inwestycji ani złotówki, w całości będzie ona zrealizowana ze środków pochodzących z budżetu państwa - dodał Krzysztof Lipiec.

Przychodnia w Wolicy obsługiwała będzie znaczną część gminy Chęciny, m.in.: Wolica, Tokarnia, Łukowa, Siedlce, Ostrów, Wymysłów i Wojkowiec.

Inwestycja ma się zakończyć do końca sierpnia 2022 roku.

Reklama