W zgórskim lesie, w miejscu kaźni Żołnierzy Wyklętych, stanie pomnik

Data publikacji: 21.07.2021 15:50
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
21.07.2021. Zgórsko. Miejsce powstania pomnika, upamiętniającego ofiary zbrodni komunistów

21.07.2021. Zgórsko. Miejsce powstania pomnika, upamiętniającego ofiary zbrodni komunistów
Fot. Dionizy Krawczyński / Radio Kielce

- W lesie w Zgórsku w pobliżu miejsca kaźni Żołnierzy Wyklętych wybudowany zostanie pomnik, który będzie upamiętniał wszystkie ofiary zbrodni komunistów. Stanie niedaleko miejsca, gdzie odnaleziono mogiły żołnierzy niezłomnych - dowiedziało się Radio Kielce.

Z inicjatywą budowy wystąpili przedstawiciele Fundacji „Niezłomni”, którzy od 2015 roku prowadzą tam poszukiwania miejsc spoczynku osób, które zostały rozstrzelane i w tajemnicy pochowane.

Dotychczas w Zgórsku udało się odszukać cztery jamy grobowe, z których ekshumowano osiem osób.

Wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak potwierdza, że odbyło się już spotkanie dotyczące lokalizacji monumentu.

- Rozważaliśmy, aby stanął między miejscami, w których odnaleźliśmy Żołnierzy Wyklętych. Jednak zrezygnowaliśmy z tej lokalizacji, ponieważ mogą się tam znajdować kolejne, jeszcze nieodnalezione miejsca pochówku, osób więzionych przy ulicy Zamkowej, a potem straconych w zgórskim lesie. W związku z tym przyjęliśmy, że chyba najbardziej odpowiednim miejscem będzie to, w którym obecnie stoi krzyż, a które jest nieco oddalone od miejsca straceń - mówi.

21.07.2021. Lasy zgórskie. Miejsce planowanej lokalizacji pomnikaFot. Dionizy Krawczyński / Radio Kielce

Wicewojewoda dodaje, że wszystkie szczegóły dotyczące m.in. wyglądu monumentu oraz przypuszczalnego terminu jego ustawienia zostaną przekazane na konferencji prasowej, która wkrótce zostanie zorganizowana.

W Zgórsku może być pochowanych jeszcze 40 osób, związanych z antykomunistycznym podziemiem.

Do tej pory w Zgórsku odnaleziono miejsca pochówku ośmiu osób, z czego siedem udało się zidentyfikować. To oprócz kapitana Aleksandra Życińskiego także porucznik Karol Łoniewski ps. „Lew”, Józef Figarski ps. „Śmiały” i Czesław Spadło, ps. „Mały”. Odnaleziono również ciała Jana Wosińskiego, Piotra Pecela i Romana Mojewskiego ps. „Róg”.

Wszyscy zostali pochowani z honorami na różnych cmentarzach na terenie województwa świętokrzyskiego. 

Reklama