W Zochcinku powstają domki do apiterapii

Data publikacji: 22.05.2021 15:42
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.05.2021. Zochcinek. Budowa zagrody edukacyjnej

22.05.2021. Zochcinek. Budowa zagrody edukacyjnej
Fot. Starostwo Powiatowe w Opatowie

Zagroda edukacyjna „Pszczeli świat”, który powstaje na terenie DPS-u w Zochcinku, zostanie otwarta 2 czerwca. Korzystać z niej będą mogli wszyscy zainteresowani pszczołami.

Starosta opatowski Tomasz Staniek informuje, że na tym terenie znajduje się 20 uli. Za kilka dni będzie pierwszy pobór miodu. Ciekawostką są domki do apiterapii, służące relaksowi. Znajdują się tam ule, dlatego w domku panuje specyficzne powietrze wypełnione zapachem miodu czy plastrów woskowych. Dodatkowo charakterystyczny dźwięk wydawany przez setki pszczół ma służyć relaksowi. Wchodząc do domku zwiedzający nie będzie miał kontaktu z owadami, ponieważ są one odseparowane.

Zagroda będzie miała przede wszystkim wymiar edukacyjny. Na stałe zatrudniony jest pszczelarz, który będzie wyjaśniał tajniki związane z tymi pożytecznymi owadami. Między innymi lekcje będą tu mieć uczniowie z klasy rolniczej, którzy nauczą się w jaki sposób dbać o pszczoły, jak je hodować.
Pojawią się też tablice edukacyjne, obrazujące życie pszczół w różnych systemach uli. Produkty wytworzone w pasiece, tj. miód czy wosk będą używane w DPS-ie. Z wosku pensjonariusze będą wykonywać świece, które będą służyć promocji tego miejsca.

Koszt wykonania zagrody wyniósł ponad 200 tys. zł, z czego większość to dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Kielcach.

Reklama