Wąchock będzie miał obwodnicę. Ogłoszono przetarg [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 15.06.2020 09:38 / Data aktualizacji: 15.06.2020 13:33
Autor: Marek Orkisz , Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.06.2020. Wąchock. Konferencja wiceministra infrastruktury. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Strzelczyk - dyrektor Kieleckiego Oddziału GDDKiA, Krzysztof Słoń - senator PiS, Anna Krupka - wiceminister sportu, Rafał Weber - wiceminister infrastruktury, Agata Wojtyszek - poseł PiS, Jarosław Rusiecki - senator PiS i Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski

15.06.2020. Wąchock. Konferencja wiceministra infrastruktury. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Strzelczyk - dyrektor Kieleckiego Oddziału GDDKiA, Krzysztof Słoń - senator PiS, Anna Krupka - wiceminister sportu, Rafał Weber - wiceminister infrastruktury, Agata Wojtyszek - poseł PiS, Jarosław Rusiecki - senator PiS i Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Kielcach ogłosiła przetarg na budowę obwodnicy Wąchocka. To pierwszy krok do wykonania tej inwestycji.

- Trasa znalazła się w rządowym programie budowy stu obwodnic - poinformował wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Jak dodał, trzy miesiące temu w tym samym miejscu podpisywany był program inwestycyjny na budowę. W tym czasie udało się przygotować dokumenty potrzebne do ogłoszenia przetargu.

Program budowy stu obwodnic skierowany jest do małych miejscowości, w których ruch tranzytowy utrudnia codzienne życie. Rząd przeznacza na ten cel 28 mld zł. W naszym województwie w ramach tego programu znalazła się także budowa obwodnicy Starachowic i Osieka.

Krzysztof Strzelczyk, dyrektor GDDKiA w Kielcach przypomina, że trasa będzie miała prawie 13 kilometrów długości, będzie drogą dwujezdniową. Patrząc od strony Skarżyska, będzie poprowadzona równolegle do drogi krajowej nr 42, przetnie ją na wysokości Wielkiej Wsi. Dalej będzie wiodła południową stroną do miejscowości Rataje, skąd zejdzie do Starachowic.

Wiceminister sportu Anna Krupka przypomniała, że program budowy stu obwodnic był ogłoszony podczas kampanii parlamentarnej, a teraz następuje jego realizacja.

- My dotrzymujemy obietnic. O obwodnicę od pierwszych dni pracy zabiegali także radni Wąchocka - przypomniała wiceminister Anna Krupka.

Poseł Agata Wojtyszek przez wiele lat pracy w samorządzie i jako wojewoda pracowała nad doprowadzeniem budowy do finału.

- Odbyłam wiele rozmów z radnymi Wąchocka. Później były prace w parlamentarnej komisji infrastruktury. Jestem przekonana, że ta droga rozwiąże problemy komunikacyjne również Starachowic. Problem bezpieczeństwa przechodniów i dzieci idących do szkoły - dodała.

Senator Jarosław Rusiecki mówił, że to historyczny moment. Inwestycja pozwoli spiąć ruch w północnej części województwa i znacząco wpłynie na gospodarkę. Przypomniał, że wśród strategicznych inwestycji drogowych w tej części jest obwodnica Opatowa oraz most nad Kamienną w Starachowicach.

Senator Krzysztof Słoń podkreślił, że spotkanie takie jak dzisiejsze to dowód na to, że nasze państwo funkcjonuje, nie zostało zablokowane przez pandemię.

- Nie czekamy zamknięci, pracujemy nawet więcej niż w zwykłym trybie. Teraz potrzeba nam takich inwestycji, bo one są kołem napędowym gospodarki. W południowej części kraju podobnym przykładem jest budowa Via Carpatia - powiedział.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz dodał, że reprezentuje rząd, który kontynuuje prace rozpoczęte przez poprzedników.

- Budujemy relacje między ludźmi, a Polska kwitnie. Mimo tego, że świat jest nieprzewidywalny. Prowadzimy statek, jakim jest Polska, do bezpiecznego portu, jakim jest dobrobyt - zaznaczył.

Oferty na wykonanie obwodnicy Wąchocka można składać do końca lipca. Rozstrzygnięcie postępowania przetargowego ma nastąpić do końca roku. Oddanie inwestycji planowane jest na 2024 rok.

Reklama