WAKACJE 2021 W RADIU KIELCE

Data publikacji: 25.06.2021 07:54 / Data aktualizacji: 25.06.2021 11:13
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: WAKACJE 2021 W RADIU KIELCE

 
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Zapraszamy na wyjątkowe wakacje z Radiem Kielce. Wyjątkowe, bo nareszcie możemy się spotkać, zobaczyć, porozmawiać, wspólnie odpoczywać i bawić się.

Spotkajmy się więc na koncertach, spektaklach i festynach. Cieszmy się sobą, bo czas pandemii ograniczył nam kontakty z ludźmi. Celebrujmy te wakacje już od samego rana z Polskim Radiem Kielce.

Carpe diem - to dobre hasło nie tylko na lato. Co oznacza ten łaciński zwrot i inne sentencje? O tym rozmawiamy w wakacyjne poranki. Bawimy się bogactwem języka polskiego gromadząc synonimy, wertując przy okazji słownik wyrazów obcych.

Każdego dnia rano i przed południem towarzyszy nam Wujek Dobra Rada, który podpowiada jak bezpiecznie spędzić wakacje, czyli co zrobić, gdy ukąsi nas żmija lub przygrzeje słońce. W roku Stanisława Lema nie zabraknie kosmicznych ciekawostek i… kosmicznej kuchni molekularnej. Będzie smacznie, barwnie, aromatycznie i co najważniejsze zdrowo! Spotykamy się bowiem w letnim ogrodzie Radia Kielce, aby wspólnie gotować. Przekonujemy się także, co mówią gwiazdy… muzyczne. A co mówią inne znaki na niebie? To analizuje Marek Stefaniec, aby podpowiedzieć nam, gdzie będzie najlepsza pogoda.

Nie brakuje także ciekawostek i konkursów. Rozwiązujemy fotopuzzle oraz zagadki Marka Wtorka, które codziennie budzą z letargu nasz wakacyjny umysł.

Proponujemy również literacką podróż, w którą zabiera nas znany i ceniony aktor filmowy i teatralny Jan Nowicki. Specjalnie dla słuchaczy Radia Kielce przeczytał opowiadania zgromadzone w swojej najnowszej książce „Spotkania w raju”.

W sobotnie popołudnie eksperci od muzyki, czyli szefowie rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, zaserwują przebojową muzykę, a w niedzielę nasi znamienici goście, wśród nich: Jan Nowicki, biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, pięściarka Sandra Drabik wejdą w zupełnie nowe role - prezenterów muzycznych. Z pewnością będzie intrygująco.

Podczas weekendu proponujemy też uczty muzyczne, koncerty i spektakle. W soboty spotkamy się w ogrodach włoskich przy mistrzowskich kompozycjach Fryderyka Chopina, a w niedziele odwiedzimy naszych słuchaczy w ich miejscowościach. Będą koncerty gwiazd, spektakle teatralne i animacje dla dzieci, czyli lato z Radiem Kielce.

  

WAKACJE 2021. Spotkajmy się!

„AKTUALNOŚCI DNIA”. PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK, godz. 6.05 - 9.00

„Słuchasz i wiesz” - ta formuła najlepiej oddaje zawartość wakacyjnych „Aktualności Dnia”. W porankach Radia Kielce przybliżymy Państwu łacińskie sentencje, opowiemy o ich autorach i czasach, w których żyli najwięksi starożytni myśliciele. Powiemy też o zawiłościach języka polskiego, bo okazuje się, że nie zawsze odpowiednio używamy nawet dobrze znane nam słowa. Będzie też o bogactwie polszczyzny, o synonimach. Jak jedną rzecz można nazwać na kilkadziesiąt sposobów? Przybliżymy także najnowsze ciekawostki z różnych dziedzin - techniczne, medyczne i przyrodnicze. Opowiemy o tym, co naj: najwyższe, najgrubsze, najgłębsze i o tym, nad czym obecnie pracują naukowcy. Będzie także o tym, co ważne, czyli jak zadbać o bezpieczeństwo na wakacjach nad wodą, w mieście czy na drodze. A jeśli już się coś przydarzy, jak pomóc tym, którym przytrafiło się nieszczęście. O tym opowie ekspert medyczny w cyklu „Wujek dobra Rada podpowiada” o godz. 7.45 i 11.15.

PONIEDZIAŁEK: Quo vadis, czy wiesz? łacińskie przysłowia i sentencje; WTOREK: Ciekawość świata; ŚRODA: Obcy język polski - wyrazy i zwroty obcojęzyczne; CZWARTEK: Synonimy - baw się słowami; PIĄTEK: Temat na wakacje. Zapraszają Magdalena Sitek i Marcin Przemirski.

 

„STACJA WAKACJE”. PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK, godz. 9.15 - 12.00

Pogoda na lato Marka Stefańca. Jaka aura na letnie miesiące? Tylko w Radiu Kielce - słuchasz i wiesz, czy jutro będzie sucho, czy będzie padał deszcz. Codziennie o godz. 9.30.

Letnia kuchnia Radia Kielce. Zgodnie z tradycją także w tym roku zapraszamy Państwa do „Letniej kuchni Radia Kielce”. Będzie smacznie, barwnie, aromatycznie i co najważniejsze zdrowo! W tym roku przyjrzymy się między innymi modom, jakie w ostatnich latach zapanowały na naszych stołach. Pokażemy na czym polega kuchnia wegańska i wegetariańska, podpowiemy jak domowym sposobem zrobić sushi i koktajl jarmużowy. Skupimy się także na edukowaniu jak zdrowo się odżywiać i jakich błędów nie popełniać w kuchni. Odlecimy też na chwilę w „kosmos” prezentując dania kuchni molekularnej. Letnia kuchnia Radia Kielce zaprasza od poniedziałku do piątku. Każdy dzień tygodnia to inna tematyka: wegańskie poniedziałki, słodkie wtorki, kosmiczna środa, mięsny czwartek, piątkowa rybka. Potrawy będą przygotowywać znani i lubiani kucharze z województwa świętokrzyskiego. W naszej letniej radiowej kuchni pojawią się także goście oraz liczne niespodzianki. Od poniedziałku do piątku o godz. 10.20 zaprasza Magdalena Sitek.

Książka na wakacje. „Spotkania w raju” - zbiór opowiadań Jana Nowickiego w interpretacji samego autora. Janek Nowicki wciąż trzyma rękę na pulsie. Nie umyka mu nic, co dzieje się tu i teraz. A dzieje się - napisał Jerzy Trela po przeczytaniu książki. Zapraszamy codziennie o godz. 10.45 i 21.45.

Co mówią gwiazdy…? Co nam powie Kasia Stankiewicz i Felicjan Andrzejczak, czym zaskoczy Alicja Majewska, a czym nas rozbawią muzycy z zespołu ENEJ? Od poniedziałku do piątku o godz. 11.30.

Fotopuzzle. Na stronie internetowej Radia Kielce odkrywając puzzle odkrywamy atrakcje regionu świętokrzyskiego. Czy rozpoznajesz to miejsce? Jeszcze nie? Odkryjemy więc następny fragment fotografii, który zapewne ułatwi rozwiązanie fotograficznej zagadki. Może teraz już wiesz? Konkurs z nagrodami od poniedziałku do piątku pomiędzy godz. 9.00 a 11.30.

2021 Rokiem Lema. PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK, o godz. 9.45.

Do letniego studia Radia Kielce zajrzą łaziki marsjańskie, będzie można obejrzeć strój astronauty i posłuchać kosmicznych ciekawostek.

KOSMOS NA CO DZIEŃ: PONIEDZIAŁEK - Co przewidział Lem? WTOREK - Kosmos w naszym życiu, ŚRODA - Kosmiczne pojęcia, CZWARTEK - Obserwacja letniego nieba, PIĄTEK - Kosmiczne rekordy.

 

EURO I LETNIE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE

W lipcu o godz. 12.05 i 21.05 magazyn „Piłkarskie EURO w Radiu Kielce”. Po zakończeniu mistrzostw Starego Kontynentu o godz. 12.05 „EURO - ciekawostki” m.in. o Antonínie Panence, Michaelu Platinim i Cristiano Ronaldo, a także fantastycznych golach, bramkarskich paradach i występach Polaków na tym turnieju.

23 lipca w Tokio XXXII Letnie Igrzyska Olimpijskie. Gorące relacje, komentarze i opinie z najważniejszej dla każdego sportowca imprezy w magazynach olimpijskich o godz. 12.05 i 21.05. Po zgaszeniu znicza olimpijskiego o godz. 12.05 mówić będziemy m.in. o hymnach, symbolach i maskotkach olimpijskich, najwybitniejszych olimpijczykach, największych niespodziankach i spektakularnych porażkach. Wszystko to w magazynie „Ciekawostki z IO”.            

W każdy piątek w programie „Stacja Wakacje” porozmawiamy natomiast o „kosmicznych rekordach” i ich autorach. Będzie m.in. o Serhiju Bubce, Michaelu Phelpsie czy Bobie Beamonie.

 

SOBOTA

„Muzyka, której słucham”, godz. 16.05 – 17.00. Jakiej muzyki słuchają i jaką grają szefowie muzyczni Rozgłośni Regionalnych Polskiego Radia? Czy Wrocław słucha tego, co Kielce? Czy nad morzem w wakacje nucą to samo, co w górach? Sprawdźmy to.

 

„Sobotnie letnie granie”, godz. 18.05 - 19.00. W sobotnie popołudnia gwarantujemy dobry nastrój i przebojowe hity idealne do odpoczynku z przyjaciółmi przy smacznym grillu.

 

NIEDZIELA

„W nietypowej roli”, godz. 11.05 - 12.00. Znane i cenione osoby z naszego regionu wcielają w zupełnie nowe role - role prezenterów radiowych proponujących swoją muzykę. Udział w programie zapowiedzieli m.in. aktor Jan Nowicki, biskup Krzysztof Nitkiewicz, pięściarka Sandra Drabik. Będzie intrygująco!

 

„Melodie sprzed lat”. Godz. 16.05 -17.00. Posłuchamy utworów, które na stałe wpisały się w historię muzyki rozrywkowej polskiej i zagranicznej z lat 70-tych i 80-tych minionego wieku.

 

IMPREZY PLENEROWE

SOBOTA, cykl koncertów „Chopinowskie inspiracje”, godz. 19.00, ogród włoski Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach. Pierwszy z koncertów odbędzie się 18 lipca (niedziela).

Muzyczne spotkania w plenerze organizowane są we współpracy z Muzeum Narodowym w Kielcach. W letnie wieczory melomani będą mieli okazję usłyszeć mistrzowskie kompozycje w wykonaniu utalentowanych młodych pianistów, a także sław światowej sceny muzycznej. Muzyka Fryderyka Chopina ma wymiar międzynarodowy, z której inspirację czerpało wielu innych kompozytorów.

Retransmisji koncertów będzie można wysłuchać na antenie Radia Kielce w poniedziałki o godz. 22.05.

 

NIEDZIELA, WAKACJE 2021. Spotkajmy się!, godz. 16.00.

Cykl imprez i wydarzeń organizowanych przez Radio Kielce wspólnie z TVP3 Kielce w województwie świętokrzyskim. Będziemy odwiedzali miasta naszego regionu z koncertami gwiazd oraz ze spektaklami teatralnymi i animacjami dla dzieci. Będziemy m.in. w Końskich, Starachowicach, Chęcinach, Skalbmierzu i Sandomierzu.

4 lipca - Końskie

11 lipca - Staszów

18 lipca - Starachowice

25 lipca - Skalbmierz

1 sierpnia - Sandomierz

8 sierpnia - Opatów

15 sierpnia - Chmielnik

22 sierpnia - Chęciny

29 sierpnia - Ogród Radia Kielce

Spotykamy się zawsze w niedzielę o godzinie 16.

WAKACJE 2021 W ŚWIĘTOKRZYSKIEM [INFORMATOR]

W czasie wakacji wiele instytucji przygotowało ciekawą ofertę skierowaną przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Zachęcamy do zapoznania się kalendarzem wydarzeń.

Reklama