Wbito pierwszą łopatę pod budowę siedziby TVP3 Kielce

Data publikacji: 14.09.2021 15:45 / Data aktualizacji: 14.09.2021 18:42
Autor: Paulina Michta / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.09.2021. Kielce. Wbicie łopaty pod budowę siedziby TVP3 Kielce

14.09.2021. Kielce. Wbicie łopaty pod budowę siedziby TVP3 Kielce
Fot. Anna Kwapisz / Radio Kielce

TVP 3 Kielce będzie mieć nową siedzibę. Na terenie budowy przy ulicy Ściegiennego symbolicznie wbito łopatę, która oznacza początek inwestycji.

Nowa siedziba ma powstać pomiędzy Wojewódzkim Domem Kultury, a stadionem miejskim Suzuki Arena. Budynek ma mieć około 1600 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej i będzie posiadać trzy kondygnacje. Na parterze znajdą się dwa studia - większe o powierzchni około 130 metrów kwadratowych i mniejsze - o powierzchni 75 metrów kwadratowych oraz pomieszczenia biurowe.

Pierwsze piętro zajmować mają pomieszczenia biurowe i techniczne. Natomiast drugie piętro przeznaczone będzie m.in. na obszerny newsroom dla dziennikarzy, salę konferencyjną oraz inne pomieszczenia biurowe. Dach budynku ma być przystosowany do urządzenia studia plenerowego.

Przemysław Predygier, dyrektor TVP 3 Kielce zaznacza, że inwestycja ta zwiastuje zmiany, które odczują nie tylko pracownicy, ale i widzowie.

- Zarówno pracownicy jak i widzowie, czekają na ten moment od 2006 roku. Wtedy odbył się pierwszy przetarg, który został unieważniony, a budowa została wstrzymana. Kiedy w 2016 roku obejmowałem posadę dyrektora TVP 3 Kielce, moim głównym celem było, by ta siedziba powstała. Dzięki rozmowom i współpracy z partnerami, w końcu się to udało - podkreśla.

- Musimy zdawać sobie sprawę, że będziemy jednym z najnowocześniejszych oddziałów, a póki co jesteśmy oddziałem najmłodszym i najmniejszym. Nie oznacza to, że nie jesteśmy doceniani przez centralę i widzów Telewizji Polskiej, ponieważ w nowej ramówce 5 programów, które stworzyliśmy, będzie emitowanych na głównej antenie TVP - mówi dyrektor.

14.09.2021. Kielce. Wbicie łopaty pod budowę siedziby TVP3 Kielce. Na zdjęciu (od lewej) Andrzej Bętkowski - marszałek województwa, Jacek Kurski prezes TVP, Krzysztof Lipiec - poseł PIS Fot. Anna Kwapisz / Radio Kielce

Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej twierdzi, że ośrodki terenowe telewizji to przewaga konkurencyjna nad mediami komercyjnymi.

- Bez sprawnego ośrodka, trudno sobie wyobrazić sprawną pracę. Kieleccy dziennikarze dokonywali cudów, by trzymać profesjonalny poziom, ale dłużej się nie dało. W międzyczasie świat poszedł do przodu i teraz stawia się na media internetowe, jednak pewną bazę materialną trzeba mieć, by być na bieżąco zarówno w telewizji wirtualnej jak i tej tradycyjnej. Pozytywny paradoks Kielc polega na tym, że kto późno buduje, ten buduje najnowocześniej, ponieważ korzysta z najnowszych technologii. Cieszę się, że jesteśmy „na swoim”, wbiliśmy łopatę i chciałbym, by wiosną 2023 roku, obiekt ten został oddany do użytku - wyjaśnia Jacek Kurski.

Krzysztof Lipiec, lider świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, uważa, że ta inwestycja nie byłaby możliwa, gdyby nie obecny prezes TVP.

- To, co było do tej pory niemożliwe, dziś staje się faktem. Wystarczyło mianować Jacka Kurskiego prezesem TVP  kilka owocnych rozmów na Woronicza 17 i to przyniosło dobry efekt. Cieszę się, że Kielce dołączają do tych miast, gdzie telewizja będzie kwitła jeszcze prężniej, a wiem, że jest to dobry ośrodek. Zdarza się, że TVP podbiera nam kieleckich dziennikarzy, ale już do tego nie dopuścimy, ponieważ to tu będziemy budować nową jakość telewizji - komentuje Krzysztof Lipiec.

Senator Krzysztof Słoń mówi, że tego typu działania wpływają na rozwój mediów publicznych.

- Dzisiaj dostęp do wiedzy to tak naprawdę artykuł pierwszej potrzeby. Ludzie chcą wiedzieć, co się wokół nich dzieje. Telewizja regionalna, oprócz tego, ma jeszcze zadanie, żeby tworzyć pewną wspólnotę. Dla naszego województwa jest to niezwykle ważne, ponieważ nie jesteśmy najliczniejszym regionem, ale mamy potrzebę prężnego rozwoju - dodaje senator.

14.09.2021. Kielce. Wbicie łopaty pod budowę siedziby TVP3 Kielce. Na zdjęciu (od lewej): senator Jarosław Rusiecki, Jacek Kurski - prezes TVP, Katarzyna Dziewięcka-Mąkosa -TVP Kielce, Krzysztof Lipiec -poseł PIS, Przemysław Predygier - dyrektor TVP Kielce, Zbigniew Koniusz -wojewoda świętokrzyski, Andrzej Pruś - przewodniczący sejmiku województwa Fot. Anna Kwapisz / Radio Kielce

Wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz uważa, że telewizja jest bardzo potrzebna, również po to, by nie bazować na jednym źródle informacji.

- TVP jest bardzo dobrą stacją, więc dopinguję, by ta budowa jak najszybciej się zaczęła i jeszcze szybciej się skończyła. Powstanie piękny budynek, w którym będą mieć bardzo dobre warunki do pracy wszyscy dziennikarze - mówi wojewoda.

Marszałek województwa świętokrzyskiego, Andrzej Bętkowski przyznaje, że nowa siedziba będzie otoczona instytucjami kultury, co wpływa na atrakcyjność terenu.

- Budynek znajdzie się w sąsiedztwie Wojewódzkiego Domu Kultury, Biblioteki Publicznej oraz stadionu Korony Kielce. Dopełni się więc teren, który w Kielcach jest bardzo istotny - dodaje marszałek.

Starosta kielecki, Mirosław Gębski zaznacza, że nowoczesne ośrodki są niezbędne, by pracować w komfortowych warunkach.

- Żeby dobrze pracowało się dziennikarzom, którzy docierają do szerokiej grupy odbiorców. Wszyscy się cieszymy, że ten nowy budynek w końcu powstanie i czekamy na rozpoczęcie prac i przeprowadzkę do nowej siedziby - komentuje starosta.

Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa świętokrzyskiego podkreśla, że nowa siedziba telewizji, to także szansa na rozwój regionu.

- To dobry znak, ponieważ musimy liczyć się z tym, że ta telewizja już na zawsze z nami będzie, z czego się bardzo cieszę. Dziennikarze będą mogli wykonywać swoją misję, patrzeć publicznej władzy na ręce oraz informować, co dobrego ona robi. Widać na wizualizacjach, że będzie to nowoczesna siedziba, ze studiem na dachu, więc będzie to nawet XXII, a nie XXI wiek - wyjaśnia Andrzej Pruś.

Jarosław Karyś, przewodniczący Rady Miasta Kielce, uważa, że to najwyższy czas na budowanie nowej siedziby, ponieważ poprzednie miejsce było zbyt małe.

- Już od lat, TVP 3 dzierżawi tylko pomieszczenia, a wiadomo, że są one zbyt ciasne, a studia za małe. Zarówno widzowie, jak i pracownicy telewizji, wymagają innych standardów. Jestem zadowolony, że od tylu lat, inwestycja przesuwana, wreszcie zaczyna nabierać realnych kształtów, ponieważ Kielce na nią zasługują - wyjaśnia Jarosław Karyś.

Projektantem i wykonawcą nowej siedziby TVP 3 Kielce oraz TVP 3 Gorzów Wielkopolski jest Konsorcjum PBO Śląsk. Łączny koszt tych inwestycji to prawie 28,5 mln zł.

 

Reklama