Wcześniaki będą miały zdrowsze oczy

Data publikacji: 22.12.2020 16:03
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
22.12.2020. Kielce. Stowarzyszenie na Rzecz Wcześniaków przekazuje dary dla dzieci przebywających w WSZ w Kielcach. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Bidas - zastępca dyrektora WSZ w Kielcach, dr Grażyna Pazera - kierownik Kliniki Neonatologii w WSZ w Kielcach, Ewa Zajączkowska - prezes Stowarzyszenia na Rzecz Wcześniaków
Świętokrzyskich

22.12.2020. Kielce. Stowarzyszenie na Rzecz Wcześniaków przekazuje dary dla dzieci przebywających w WSZ w Kielcach. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Bidas - zastępca dyrektora WSZ w Kielcach, dr Grażyna Pazera - kierownik Kliniki Neonatologii w WSZ w Kielcach, Ewa Zajączkowska - prezes Stowarzyszenia na Rzecz Wcześniaków Świętokrzyskich
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Oftalmoskop, czyli urządzenie do badania dna oka trafiło do kliniki neonatologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Przekazało je Stowarzyszenie na Rzecz Wcześniaków Świętokrzyskich. Dotychczas lecznica posiadała taki sprzęt, ale służył on również dorosłym pacjentom szpitala wojewódzkiego.

Jak informuje Grażyna Pazera, kierownik kliniki, kilkukrotne badanie dna oka jest konieczne zwłaszcza u wcześniaków.

- Oko oczywiście składa się z wielu struktur, a wśród nich są naczynia. Jeżeli one rozwijają się nieprawidłowo, wówczas pojawia się problem retinopatii, czyli choroby prowadzącej do uszkodzenia siatkówki oka. Każdy wcześniak zagrożony jest wystąpieniem retinopatii, a im młodszy, tym ryzyko większe - wyjaśnia dr Grażyna Pazera.

Ewa Zajączkowska, prezes stowarzyszenia, które kupiło i przekazało aparat przypomina, że to kolejny sprzęt, który organizacja podarowała klinice neonatologii.

- Pomagamy od 7 lat, tzn. od czasu kiedy zostałam mamą wcześniaka i kiedy poznałam dr Grażynę Pazerę i jej zespół. Ogromny dług wdzięczności, który mamy wszyscy, rodzice wcześniaków, powoduje to, że musimy robić wszystko, aby praca na tym oddziale była choćby odrobinę lżejsza i by przebywanie tam było bardziej komfortowe i dla małych pacjentów i dla personelu - dodała Ewa Zajączkowska.

Oftalmoskop kosztował ponad 15 tys. zł. Dzięki Stowarzyszeniu na Rzecz Wcześniaków Świętokrzyskich w Wojewódzkim Szpitalu na Czarnowie uruchomiono m.in. darmową wypożyczalnię monitorów oddechu u wcześniaków. Organizacja jest również organizatorem corocznego zjazdu wcześniaków.

Reklama