Wernisaż rzeźb Samuela Willenberga w Chmielniku

Data publikacji: 09.05.2021 12:08
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Świętokrzyski Sztetl im. Majera Małego w Chmielniku

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Świętokrzyski Sztetl im. Majera Małego w Chmielniku
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wernisaż rzeźb izraelskiego artysty i więźnia Treblinki, Samuela Willenberga, odbędzie się dziś w synagodze w Chmielniku.

Agnieszka Dziarmaga, kierująca Ośrodkiem Edukacyjno-Muzealnym Świętokrzyski Sztetl im. Majera Małego w Chmielniku, podkreśla, że wystawa ma walor nie tylko estetyczny.

- Chcemy uczcić wszystkich Żydów zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej, czyli około 6 mln osób, z czego 2 mln to były dzieci. Przypomnimy więc Żydów Treblinki, bohaterów getta warszawskiego i dzieci holocaustu - wyjaśnia.

Wernisaż rozpocznie się o godzinie 15.00 od zwiedzania wystawy i lektury wspomnień Willenberga z obozu Zagłady w Treblince, którego był więźniem i jednym z nielicznych ocalałych. Aktorka kielecka Ewa Lubacz przedstawi także fragment wojennych wspomnień żydowskich dzieci: Mary Berg i Dawida Rubinowicza. Słowu będzie towarzyszyła muzyka. Na skrzypcach zagra Antonina Lach. Z kolei doktor Justyna Staszewska z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, zaprezentuje „Pamiętniki dzieci Holocaustu: Dawid Rubinowicz nie był jedyny”. Zostanie także pokazany fragment filmu dokumentalnego „Ostatni świadek Treblinki”, w reżyserii Alana Tomlinsona, zawierający wypowiedzi autora oraz wiele materiałów archiwalnych i komentarze historyków. 

Organizatorem cyklu wystaw prac Samuela Willenberga w Polsce jest Instytut Pamięci Narodowej. Wydarzenie odbędzie się przy ograniczonej liczbie publiczności, z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Ekspozycja rzeźb będzie dostępna w synagodze do końca czerwca.

Reklama