Weteranka z CPdMZ wyróżniona

Data publikacji: 28.05.2020 14:54
Autor: Monika Miller / Kategoria: Strefa munduru
Kapitan Małgorzata  Michalska

Kapitan Małgorzata Michalska
Fot. Monika Miller / Radio Kielce

Uczestniczyła już w pięciu misjach zagranicznych. Służyła w Afganistanie, Kosowie i Libanie. Jutro, w Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa, kapitan Małgorzata Michalska z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, weźmie udział w spotkaniu z pierwszą damą Rzeczypospolitej Polskiej Agatą Kornhauser-Dudą. Będzie jedną z czterech wyróżnionych w ten sposób weteranek.

- Kobieta- weteran, to brzmi dumnie, twierdzi kpt. Małgorzata Michalska.

- Kiedyś słowo weteran, było kojarzone głównie z kombatantami II wojny światowej, a dzisiaj weteranem może być każdy żołnierz, który uczestniczy w operacjach i misjach zagranicznych pod auspicjami ONZ bądź NATO - wyjaśnia.

Jak dodaje, za każdym razem, gdy wracała z misji do Polski, nie czuła, że wraca do „szarej rzeczywistości”.

- Pobyt w Afganistanie uświadomił mi w jak wspaniałym kraju żyje. Chodzi mi przede wszystkim o sytuację kobiet. Możemy się tutaj kształcić, wykonywać różne zawody, nawet tak męskie jak bycie żołnierzem zawodowym. W Afganistanie kobieta praktycznie nie ma żadnych praw i myślę, że prędko się to nie zmieni - zaznacza.

Kapitan Małgorzata MichalskaFot. Monika Miller / Radio Kielce

Kpt. Małgorzata Michalska przyznaje, że wyjeżdżając na misje zagraniczną pracuje się 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Czas wolny można znaleźć jedynie między wykonywaniem powierzonych obowiązków i zadań. Jak dodaje, chociaż to intensywny czas, jeżeli będzie potrzeba, weźmie udział w kolejnej misji.

Podczas pełnienia służby, tęskni się za rodziną, przyjaciółmi, a także domem.

- Na szczęście żyjemy w XXI wieku i mamy wiele środków komunikacji. Można się usłyszeć i zobaczyć - zauważa.

Jak przyznaje, najtrudniejszy był dla niej wyjazd do Afganistanu.

- Byłam świadoma, gdzie się wybieram, jak trudna jest tam sytuacja oraz jak bardzo jest tam niebezpiecznie. Wiedziałam, że giną tam żołnierze, jednak musimy się liczyć z takimi konsekwencjami - mówi.

Kpt. Małgorzata Michalska ukończyła Wojskową Akademię Techniczną. Zawodową służbę wojskową rozpoczęła w 2004 roku w 22. Wojskowym Ośrodku Kartograficznym w Komorowie. Od 2012 roku służy w CPdMZ, obecnie na stanowisku Szefa Taktycznego Zespołu Wsparcia CIMIC. Została odznaczona: Brązowym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Brązowym Medalem Sił Zbrojnych w Służbie Ojczyzny, Gwiazdą Afganistanu.

Podobne wiadomości
Reklama