„Wiara poprzez uczynki”. Rycerze Kolumba wymieniali doświadczenia w Sandomierzu

Data publikacji: 05.07.2020 17:42
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.07.2020 Sandomierz. Ogólnopolski Zjazd Rycerzy Kolumba

05.07.2020 Sandomierz. Ogólnopolski Zjazd Rycerzy Kolumba
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu zakończył się Ogólnopolski Zjazd Rycerzy Kolumba. Był przede wszystkim okazją do duchowego wzmocnienia członków tej formacji, wymiany doświadczeń oraz nakreślenia sobie wyzwań na przyszłość.

Podsumowaniem zjazdu była msza święta w bazylice katedralnej w Sandomierzu, której przewodniczył biskup diecezji sandomierskiej Krzysztof Nitkiewicz. Hierarcha powiedział, że Rycerze Kolumba działający w swoich środowiskach lokalnych są w stanie zrobić naprawdę wiele.

- My często mamy jakieś wielkie idee, dalekosiężne pomysły i bardzo dobrze, ale patriotyzm lokalny nie jest wcale czymś złym i miłość bliźniego zaczyna się od najbliższego środowiska. Nie można kochać ludzie odległych o 2 tys. kilometrów, a zapominać o najbliższych. Oni są na miejscu, znają potrzeby, podejmują inicjatywy. Chciałbym, aby było ich w naszej diecezji jeszcze więcej, mam nadzieję, że ten zjazd temu się przysłuży - powiedział biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Andrzej Kozioł, jeden z Rycerzy Kolumba z Krosna stwierdził, że ta działalność przynosi mu wiele satysfakcji, ubogaca go w sensie wiary, zbliża do współbraci rycerzy, ma też bardzo doby wpływ na jego usposobienie i charakter.

05.07.2020 Sandomierz. Ogólnopolski Zjazd Rycerzy KolumbaFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

- Rycerze Kolumba są grupą wyróżniająca się spokojem i zaangażowaniem. Podejmujemy różne inicjatywy, w epidemii jesteśmy wolontariuszami rozwożącymi posiłki do osób, które nie mogą opuszczać swoich mieszkań. Na co dzień pomagamy w różny sposób w swoich parafiach np. przy organizowaniu uroczystości religijnych, budowaniu ołtarzy na Boże Ciało, jesteśmy propagatorami i uczestnikami Marszu dla Życia i innych wydarzeń, kształtujemy też postawy patriotyczne - powiedział Andrzej Kozioł.

Rycerze Kolumba opowiadają się za obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci, w swoich środowiskach organizują akcje charytatywne reagując na bieżące sytuacje losowe i inne mieszkańców danego terenu.

Podczas mszy w katedrze zaprzysiężony został nowy zarząd Rycerzy Kolumba w Polsce wybrany w maju tego roku. Na jego czele stoi Krzysztof Zuba. W Polsce ta formacja liczy 7 tys. osób. Ich hasło to: „Wiara poprzez uczynki”.

05.07.2020 Sandomierz. Ogólnopolski Zjazd Rycerzy KolumbaFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Reklama