„Wiatraczek” festiwalowy już się kręci

Data publikacji: 12.07.2020 09:39
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
12.07.2020 Kielce. Zajęcia wokalne w Domu Kultury Białogon w Kielcach prowadzi Aleksandra Lipińska. Na zdjęciu z jedną z uczestniczek, Monika Snoch

12.07.2020 Kielce. Zajęcia wokalne w Domu Kultury Białogon w Kielcach prowadzi Aleksandra Lipińska. Na zdjęciu z jedną z uczestniczek, Monika Snoch
Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Od czwartku trwa Międzynarodowy Harcerski Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej. W tym roku ze względu na pandemię koronawirusa, przebiega inaczej niż zazwyczaj. Do Kielc nie przyjechali młodzi ludzie z całej Polski, ale do nich dotrą festiwalowi instruktorzy.

Dotychczasowy, dobrze znany program festiwalu został zmodyfikowany. Nie odbędzie się tradycyjny korowód, nie będzie koncertów na kieleckim rynku oraz w amfiteatrze na Kadzielni. Będą natomiast warsztaty artystyczne, koncerty online oraz gra miejska.

Zajęcia w Kielcach przebiegają pod hasłem „Wiatraczek Świętokrzyski”. Odbywają się w małych grupach. Jako pierwsza pracę z młodymi wokalistami w Domu Kultury „Białogon” rozpoczęła Aleksandra Lipińska. Instruktor przyznaje, że brakuje niepowtarzalnego klimatu festiwalu, ale i tak cieszy się z tych bezpośrednich lekcji.

-Ta możliwość spotkania „na żywo” jest ogromną radością. Oczywiście tęsknimy za tym największym zamieszaniem festiwalowym i za możliwością poznania innych osób, ale cieszymy się z tego, co jest, że w ogóle się udało zorganizować festiwal - podkreśla.

Aleksandra Lipińska wyjaśnia, że ten czas nauki zdalnej wpłynął bardzo negatywnie na sylwetkę młodych osób, więc zajęcia rozpoczynają się od pracy nad nią.

- Po tym siedzeniu w domu zauważam, że są rożnego rodzaju napięcia w organizmie uczestników jeśli chodzi o sylwetkę, o postawę. Dlatego zaczynamy od rozruszania się, żeby zapanować nad ciałem, które dla śpiewającego jest bardzo ważne, bo wszelkiego rodzaju spięcia w nim wpływają na głos - wyjaśnia.

Po tej rozgrzewce, na warsztat trafiają kolejne elementy.

- Poza tym pracujemy nad repertuarem, miejscami, które młodzież chce dopracować w swoich piosenkach, nad interpretacją, nad tym, żeby lepiej panować nad swoim głosem, żebyśmy to my byli zarządcami naszego głosu, żebyśmy mogli śpiewać w sposób zdrowy naturalny, żebyśmy sobie nie robili krzywdy, żeby ten głos mógł nam służyć przez jak najdłuższy czas - podkreśla Aleksandra Lipińska.

W zajęciach uczestniczy między innymi Monika Snoch. Jak przyznała, w „Wiatraczku” bierze udział po raz pierwszy.

- Skończyłam szkołę i zanim rozpocznę studia, mam więcej czasu na rozwijanie siebie, więc stwierdziłam, że jest to taki dobry moment, żeby popracować nad głosem, z którym wiążę swoją przyszłość - wyjaśniła.

Dla młodzieży z innych części kraju organizatorzy festiwalu zorganizowali warsztaty pod wspólnym tytułem „Wiatraczek w podróży po Polsce”. Instruktorzy docierają na zajęcia wokalne i taneczne w różnych regionach Polski.

Na początek był Mikorzyn w Wielkopolsce, gdzie Andrzej Wolski - muzyk, wokalista i pedagog z Domu Kultury „Zameczek” w Kielcach prowadził zajęcia z Manufakturą Piosenki Harcerskiej Wartaki z Koła. Stamtąd uda się do Słubic na kolejne warsztaty. Z kolei w Piotrkowie Trybunalskim, Mariusz Jasuwienas pracuje z zespołami tanecznymi.

Za nami także pierwszy koncert. W sobotę na facebookowym profilu festiwalu wydarzenie zainaugurował występ zespołu Wartaki.

W sobotę również, ale w Kielcach rozpoczęła się gra miejska. Każdy z uczestników na stronie „Wiatraczka” znajdzie mapę z 10 punktami  programowymi. Żeby zrealizować zadanie, musi udać się w te miejsca i przeskanować znajdujący się tam kod QR, pod którym ukryte jest polecenie. Za wykonanie każdego z nich przyznawane są punkty. Dla najlepszych graczy będą nagrody.

Organizatorzy festiwalu nie zapomnieli również o uczestnikach z zagranicy. W tym roku zgłosiły się zespoły między innymi z Kanady i Ukrainy. Na nich czekają warsztaty online, które zostały zebrane pod hasłem „Wiatraczek na świecie”.

Kolejne działania „Wiatraczka” można śledzić na profilu festiwalu na Facebooku oraz na jego stronie internetowej.

Tagi do tego wpisu
Reklama