Wicepremier Gowin: GUM w Kielcach jest ważny dla polskiej gospodarki i nauki [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 07.06.2021 11:05 / Data aktualizacji: 07.06.2021 13:40
Autor: Michał Kita , Piotr Kwaśniewski / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.06.2021. Kielce. Uroczyste podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę kampusu laboratoriów Głównego Urzędu Miar

07.06.2021. Kielce. Uroczyste podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę kampusu laboratoriów Głównego Urzędu Miar
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

- To kamień węgielny pod przyszły dynamiczny rozwój Kielc, województwa świętokrzyskiego i całej Polski - stwierdził wicepremier Jarosław Gowin na placu budowy Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach.

Minister rozwoju, pracy i technologii uczestniczył w uroczystym poświęceniu i wmurowaniu aktu erekcyjnego pod realizację tej inwestycji. Jarosław Gowin stwierdził, że budowa kampusu to niezwykłe wydarzenie o szczególnym znaczeniu dla rozwoju polskiej gospodarki i nauki.

- To inwestycja imponująca, o wielkim rozmachu i wielkiej wadze, dla polskiej, a wierzę, że także z czasem światowej nauki. Już dzisiaj dorobek naukowców z Głównego Urzędu Miar ma rangę światową. To nie są czcze słowa, a obiektywne kryteria. Są takie granty, o które bardzo rzadko udaje się sięgać polskim naukowcom, a wybitni metrolodzy z GUM tego dokonują - dodaje.

Wicepremier zaznaczył, że realizacja tej inwestycji to także ważne przedsięwzięcie z punktu widzenia polskiej gospodarki.

- Gospodarki nowoczesnej, innowacyjnej takiej dzięki, której Polacy będą stawać się społeczeństwem coraz bardziej zamożnym, a polskie firmy będą coraz skuteczniej konkurować na rynkach regionalnych i lokalnych, ale także na rynkach światowych - dodał.

Jarosław Gowin zaznacza, że Świętokrzyski Kampus GUM wpisuje się w nową politykę przemysłową Polski jaka ma zostać przedstawiona w najbliższą środę.

- Jako rząd, jako państwo stawiamy na nowoczesny przemysł. Ten kampus to także przykład na deglomerację Polski. To nie jest tak, że w Warszawie muszą być ulokowane wszystkie ważne instytucje. Zrównoważony rozwój kraju oznacza, to że istotne dla Polski jest to co dzieje się w Warszawie, jak również to co dzieje się w Kielcach - podkreślił.

W sumie na 11-hektarowej działce przy ulicy Wrzosowej powstanie osiem budynków, z czego sześć to laboratoria, jeden to biurowiec, a ostatni będzie budynkiem warsztatowym. Wiosną przyszłego roku wszystkie budynki mają być w stanie surowym zamkniętym. Koniec pierwszego etapu inwestycji zaplanowano na 2023 rok, a już od stycznia 2024 roku laboratoria powinny rozpocząć działalność. W sumie koszt pierwszego etapu budowy kieleckiego kampusu GUM to około 220 mln zł.

 

Reklama