Wicepremier Gowin i minister Czarnek w Kielcach. Będą wizytować GUM

Data publikacji: 07.06.2021 06:45
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: PAP
19.05.2021. Kielce. Główny Urząd Miar - plac budowy

19.05.2021. Kielce. Główny Urząd Miar - plac budowy
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Z udziałem wicepremiera Jarosława Gowina oraz ministra edukacji Przemysława Czarnka odbędzie się dziś uroczyste podpisanie i wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach. Początek uroczystości o godzinie 12.00. W spotkaniu wezmą też udział świętokrzyscy parlamentarzyści.

Budowa kampusu GUM rozpoczęła się na początku roku. W ramach pierwszego etapu inwestycji wybudowanych zostanie sześć laboratoriów: akustyki i drgań, czasu i częstotliwości, wraz z laboratorium długości, masy, termometrii i metrologii interdyscyplinarnej. Kampus ma stanowić zaplecze do prowadzenia badań przemysłowych i prac rozwojowych m.in. dla branży metalowo-odlewniczej, rolnictwa i medycyny.

W sumie na 11-hektarowej działce przy ulicy Wrzosowej powstanie osiem budynków, z czego sześć to laboratoria, jeden to biurowiec, a ostatni będzie budynkiem warsztatowym.

Wiosną przyszłego roku wszystkie budynki mają być w stanie surowym zamkniętym. Koniec pierwszego etapu inwestycji zaplanowano na 2023 rok, a już od stycznia 2024 laboratoria powinny rozpocząć działanie.

W sumie koszt pierwszego etapu budowy kieleckiego kampusu GUM to około 220 mln zł.

Reklama