Wieczorne spotkanie z „Panem Wołodyjowskim” w Chęcinach

Data publikacji: 11.07.2020 22:05
Autor: Kamil Król / Kategoria: Kultura
11.07.2020 Chęciny. Niemczówka. Weekend z

11.07.2020 Chęciny. Niemczówka. Weekend z "Trylogią" H. Sienkiewicza
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Spotkanie dla miłośników „Trylogii” Henryka Sienkiewicza zostało zorganizowane w chęcińskiej „Niemczówce”. Najpierw uczestnicy wysłuchali ciekawej prelekcji poświęconej książce Henryka Sienkiewicza „Pan Wołodyjowski”, a później obejrzeli fragmenty filmu Jerzego Hoffmana pod tym samym tytułem, do którego część zdjęć była kręcona w Chęcinach. Następnie zwiedzono Muzealną Izbę Pana Wołodyjowskiego.

Jak mówi przewodnik Konrad Szymański, w Chęcinach jest wiele miejsc związanych z „Trylogią” Henryka Sienkiewicza. To przede wszystkim kościoły - parafialny oraz Sióstr Bernardynek, które brały udział w filmowej i serialowej adaptacji dzieła Sienkiewicza.

Tomasz Niemiec przyjechał do Chęcin z Warszawy z synami Antonim i Franciszkiem. Chciał ich zapoznać z historią, pokazać miejsca związane z „Trylogią”, tym bardziej, że wkrótce będą tę lekturę omawiać w szkole.

- Jest to świetna okazja, aby na własne oczy zobaczyli to, co wkrótce będą studiować i poznawać jako literaturę. Wspólnie odkrywaliśmy historię i losy bohaterów „Trylogii” - podkreślił.

Ostatnim etapem i kulminacyjnym punktem spotkania było przejście na Zamek Królewski w Chęcinach, aby obejrzeć miejsce, gdzie dawniej stała makieta zamku w Kamieńcu Podolskim, stworzona na potrzeby filmu.

Reklama