„Wiejskie czekadełko” na przystawkę. Jarmark agroturystyczny w Tokarni

Data publikacji: 20.09.2020 08:54
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Tokarnia. Jarmark Agroturystyczny w Parku Etnograficznym

Tokarnia. Jarmark Agroturystyczny w Parku Etnograficznym
02.06.2019 / Fot. Magdalena Sitek / Radio Kielce

15. Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny "Smaki Jesieni" odbędzie się dziś w Parku Etnograficznym w Tokarni. Do skansenu przyjedzie ponad stu wystawców z regionalnymi potrawami, lokalnymi produktami oraz rękodziełem. Wydarzenie zainauguruje msza święta w Kościele z Rogowa o godzinie 11.00.

Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej informuje, że jarmark agroturystyczny to tak naprawdę impreza kulinarna, która co roku odbywa się pod określonym hasłem.

- W tym roku jest to „Wiejskie czekadełko”, czyli potrawa, która pozwala nam przeczekać do dania głównego. Chcę jednak zaznaczyć, że to, co przygotowały gospodarstwa, a także koła gospodyń wiejskich jest smakowite i obfite. Myślę, że gdyby ktoś skosztował tych potraw, to już by nie czekał na danie główne - mówi.

Podczas imprezy odbędą się pokazy między innymi dotyczące darcia pierza, przędzenia na przęślicy i kiszenia kapusty. Ponadto będzie można zobaczyć, jak kiedyś wyrabiano ciasto na podpłomyki oraz dowiedzieć się więcej na temat pracy mieszkańców dawnej wsi. Z kolei na specjalnym stoisku będzie można dowiedzieć się, jak rozpoznawać grzyby oraz zioła leśne.

Beata Ryń przypomina, że Tokarnia znajduje się obecnie w „żółtej strefie”, jednak mimo wprowadzenia obostrzeń, zdecydowano, że impreza się odbędzie.

- Zrobimy wszystko, aby odwiedzający, wystawcy, a także organizatorzy, czuli się bezpiecznie - zapewnia.

- Będzie jedno wejście i jedno wyjście, więc osoby wchodzące nie będą się mijały z wychodzącymi. Na terenie skansenu są rozstawione specjalne tabliczki, dzięki którym będzie wiadomo, w którym kierunku należy się udać. Stali bywalcy wiedzą, gdzie znajdują się u nas wozy strażackie. Tam będzie otwarta brama dla osób opuszczających imprezę - wyjaśnia. Jak dodaje, została zwiększona także liczba toalet, a na każdym stoisku będą znajdowały się płyny do dezynfekcji. Uczestnicy proszeni są o założenie maseczek zasłaniających ust i nosa.

Podczas imprezy będzie można zobaczyć także wystawę planszową „Polaków drogi wolności 1863- 1989”, z kolei o godzinie 16.00 odbędzie się koncert zespołu AFTER PARTY. Cena biletów to 5 zł - ulgowy i 10 zł normalny.

Reklama