Większa siedziba uczelni potrzebą chwili. Inauguracja roku akademickiego filii UJK

Data publikacji: 16.10.2020 15:23
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
16.10.2020. Sandomierz. Inauguracja nowego roku akademickiego filii UJK. Na zdjęciu (od lewej): prof. Stanisław Głuszek - rektor UJK,  dr nauk medycznych Piotr Sobolewski - dziekan filii UJK w Sandomierzu

16.10.2020. Sandomierz. Inauguracja nowego roku akademickiego filii UJK. Na zdjęciu (od lewej): prof. Stanisław Głuszek - rektor UJK, dr nauk medycznych Piotr Sobolewski - dziekan filii UJK w Sandomierzu
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Znalezienie nowej, większej siedziby będzie gwarantem rozwoju filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Sandomierzu - podkreślał podczas uroczystego rozpoczęcia nowego roku akademickiego, dziekan, dr hab. n. med. Piotr Sobolewski. Na pierwszym roku w Sandomierzu będzie studiowało ponad 90 osób, a w sumie żaków jest prawie 190.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że przyszło do na tak dużo studentów, ale ta liczba już się u nas nie mieści. Większą siedzibę musimy mieć jak najszybciej, ponieważ przygotowujemy wnioski na nowe kierunki, czyli logistykę i na pielęgniarstwo. Jeżeli otrzymamy pozwolenia na prowadzenie tych kierunków, to nie mamy gdzie kształcić studentów - stwierdził dziekan.

Jego zdaniem, filia UJK w Sandomierzu cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ studenci wiedzą, że w zasięgu ręki mają dyplom uniwersytecki, poza tym kierunki są dobrze prowadzone, a ich ukończenie daje podstawy do studiowania na drugim stopniu i do uzyskania pracy.

Studenci potwierdzają, że wybrali sandomierską filię, ponieważ jest w pobliżu ich domów, nie trzeba więc wydawać pieniędzy na dojazdy. Uczelnia oferuje ich zdaniem interesujące kierunki, a kadra wykładowców jest bardzo przyjazna.

Rektor UJK, prof. Stanisław Głuszek zapowiada, że filie w Sandomierzu i w Piotrkowie Trybunalskim będą wzmacniane, aby zwiększyć ich potencjał. Chodzi przede wszystkim o rozwój badań naukowych i komercjalizację nauki.

- Środowisko akademickie angażowane będzie do bardziej intensywnych badań, do tego aby przedstawić ofertę dydaktyczną, atrakcyjną dla lokalnego środowiska. Musimy też sprzedawać własne osiągnięcia naukowe - podkreśla rektor.

Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec powiedział, że cieszy go fakt iż filia uniwersytecka znajduje się w tym mieście. Daje to szanse na to, że młodzi ludzie, którzy się tutaj wykształcą zostaną, aby realizować się zawodowo.

Uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego odbyła się w sali rycerskiej Zamku Królewskiego. Wykład inauguracyjny, dotyczący zapobiegania i terapii chorób nowotworowych, przy zastosowaniu substancji pochodzenia naturalnego wygłosił dr hab. nauk farmaceutycznych Wojciech Koch.

Reklama