Większość kwest na cmentarzach regionu odwołana [RAPORT]

Data publikacji: 20.10.2020 12:19
Autor: Iwona Murawska , Grażyna Szlęzak-Wójcik , Ewa Pociejowska-Gawęda , Monika Miller , Anna Głąb , Marta Gajda , Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ze względu na pandemię koronawirusa wiele stowarzyszeń, czy samorządów zdecydowało się w tym roku nie organizować tradycyjnych kwest na cmentarzach, z których dochód jest przeznaczony na ratowanie zabytkowych nagrobków albo inne cele.

 

Kielce

Tegoroczna kwesta na rzecz ratowania kieleckich nagrobków nie odbędzie się. Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego informuje, że decyzja ta podyktowana jest obawą przed zakażeniem koronawirusem i niemożnością zebrania odpowiedniej liczby wolontariuszy do przeprowadzenia kwesty.

- Nie wiemy, ile osób będzie wówczas chorych i nie jesteśmy w stanie wyeliminować bezpośredniego kontaktu kwestującego z osobami, które ewentualnie wrzucałyby datki do puszek. Ponadto nie zwrócimy się do szkół z prośbą o to, by uczniowie pomogli nam, jak co roku przeprowadzić kwestę, ponieważ nie chcemy odpowiadać za zwiększenie zachorowania na koronawirusa. Wszyscy też zdajemy sobie sprawę z tego, że Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zadusznych, to taki czas kiedy na cmentarzach gromadzi się wiele osób i nie chcemy ryzykować, że jeszcze więcej osób zachoruje na COVID-19 -  mówi Stanisław Szrek.

Jak dodaje Stanisław Szrek, jeżeli jednak ktoś będzie chciał wesprzeć renowację zabytkowych nagrobków może to zrobić bez konieczności wychodzenia z domu.

- Tak, jak co roku liczymy na hojność kielczan. Podczas kwest zawsze mogliśmy na Państwa liczyć. Dlatego te osoby, które chciałyby wesprzeć nasze działania, dobrowolne datki mogą wpłacać na konto naszego stowarzyszenia, a my oczywiście przeznaczymy je na renowację zabytkowych pomników - mówi.

Numer konta bankowego znajduje się stronie internetowej stowarzyszenia. Dzięki dotychczasowym 27 kwestom na kieleckich nekropoliach udało się odrestaurować ponad 400 cennych i zabytkowych nagrobków.

Caritas Diecezji Kieleckiej nie przeprowadzi w tym roku kwesty na rzecz stacjonarnego hospicjum na osiedlu Czarnów w Kielcach. Ksiądz Krzysztof Banasik, zastępca dyrektora organizacji informuje, że powodem podjęcia takiej decyzji jest obecna sytuacja epidemiczna.

- Podjedliśmy tę decyzję z powodu dużej liczby zakażeń na koronawirusa i niebezpieczeństwa, które by to ze sobą niosło. Nie chcemy narażać wolontariuszy, ani odwiedzających cmentarzy na dodatkowy kontakt. Żałujemy, że tej kwesty nie będzie, bo była ona dla nas ważnym symbolem. Przemijanie, o którym rozważamy podczas wizyty na cmentarzach jest nieodłączną częścią nie tylko naszego życia, ale szczególnie życia hospicyjnego - mówi duchowny.

Jak dodaje ksiądz Krzysztof Banasik, jeżeli ktoś chciałby wesprzeć funkcjonowanie hospicjum może to zrobić nie wychodząc z domu. - Hospicjum potrzebuje wsparcia. Pomóc można włączając się w internetową zbiórkę pieniędzy. Nazwaliśmy ją Wirtualne „Pola Nadziei”. Zarówno poprzez stronę internetową naszej Caritas, jak i hospicjum można łatwo to wirtualne narzędzie odnaleźć i dokonać tam wpłaty. Oczywiście możliwe są też tradycyjne sposoby wsparcia naszej placówki.

Pieniądze na jej bieżącą działalność można wpłacać na nasze konto bankowe lub przynieść je do naszego biura przy placu Panny Marii w Kielcach, dodał ksiądz Krzysztof Banasik.  

 

Powiaty buski, kazimierski i pińczowski

Koronawirus pokrzyżował wiele planów, w tym także organizatorom tradycyjnych kwest na nekropoliach na terenie Ponidzia. Tradycyjna kwesta na Rzecz Ratowania Cmentarnych Zabytków i Nagrobków została odwołana w Pińczowie, Busku-Zdroju oraz Kijach.

Organizatorzy zbiórki przyznali, że decyzja o odwołaniu kwesty była trudna, jednak podyktowana obecną sytuację pandemii, która wymaga od nich samych odpowiedzialności za zdrowie uczestników tego wydarzenia.

Wszelkie starania, odnośnie zorganizowania kwesty czynią członkowie Stowarzyszenia ze Skalbmierza. Jak informuje Kamil Włosowicz, kwesta miałaby być zorganizowana z zachowaniem wszelkich zasad reżimu sanitarnego. Wolontariusze nie będą trzymać puszek przy sobie, będą umiejscowione na stolikach. Jak dodaje, w tegoroczną zbiórkę będą zaangażowani jedynie osoby starsze.

- Na bieżąco obserwujemy sytuację. Jeżeli uznamy, że ryzyko prowadzenia tej kwesty w tym trudnym czasie jest zbyt duże, to po prostu od tego odstąpimy. W tym roku chcielibyśmy kwestować dwa dni tj. 31 października od godziny 9.00 do 17.00 i 1 listopada od 8.00 do 17.00 – zaznacza.

W tym roku wolontariusze będą zbierać datki na odnowienie zabytkowej figury św. Dominika, która umieszczona jest na murze cmentarnym wzdłuż ulicy 1 Maja przy głównym wejściu na cmentarz parafialny.

- Figura jest wyraźnie zniszczona, wymagające pilnej interwencji konserwatorskiej. Niegdyś ta figura, stała w okolicach obecnego tzw. Skweru Stanisława ze Skalbmierza, była widoczna dla mieszkańców. Za czasów PRL została umieszczona na murze kościelnym – zaznacza. 

Przypomnę, że w Skalbmierzu wolontariusze zebrali 12 328,53 złotych, 1 euro, 1 cent, 2 funty i 1 forint. Obecnie na ukończeniu są prace związane z renowację grobu księdza Wincentego Gasińskiego.

Z kolei w Pińczowie zebrano niemal 6 tys. złotych. Datki zostały przeznaczone na renowację figury świętej Agaty, która mieści się w Skowronnie Dolnym. Figura pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku i wymaga natychmiastowej renowacji.

Ponad 5 tys. złotych zebrano w kijach. Te z kolei datki miały być przeznaczone na utrzymanie i renowację pomnika partyzantów na Nowym Cmentarzu w Kijach. To szczególny pomnik, poświęcony żołnierzom Batalionów Chłopskich, którzy w roku 1944 zginęli w potyczce z Niemcami pod Hajdaszkiem.

Z kolei 19 tys. 730 zł 48 gr to wynik ubiegłorocznej kwesty w Busku-Zdroju. Datki z przeznaczeniem na odnowienie nagrobku Jadwigi Kaczorowskiej - matki tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Prace renowacyjne miały objąć również nagrobek Władysława Wójcika - strażaka ze Zbludowic i jego dwóch kolegów, którzy w czasie II wojny światowej polegli bohaterską śmiercią.


Powiat jędrzejowski

Cmentarz Klasztorny w Jędrzejowie. Jak informuje Grażyna Ślusarek z Jędrzejowskiego Towarzystwa  Kulturalno - Naukowego zdecydowano, iż w tym roku z racji na pandemie kwesta się nie odbędzie. Chodzi o to, aby nie narażać osób, które rok rocznie kwestowały. Od lat wraz z członkami towarzystwa kwestowali harcerze, uczniowie, nauczyciele oraz członkowie Jędrzejowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przypomnimy od kilku lat podczas kwest pieniądze zbierane były na renowację kaplicy cmentarnej z 1915 roku. Prace rozpoczęły się na początku października i powinny zakończyć się   do 10 grudnia.

Cmentarz Św. Trójca w Jędrzejowie. Jak poinformował Tomasz Puchrowicz, koordynator kwesty, jeszcze nie zapadła decyzja, czy na cmentarzu w tym roku odbędzie się kwesta. Od kilku lat kwesta prowadzona była na rzecz przywracania pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Pieniądze przekazywane były m.in. na organizację spotkań i koncertów o charakterze patriotycznym. 

Cmentarz Stary w Sędziszowie. Z powodu pandemii w tym roku kwesta nie zostanie zorganizowana, prowadzona była na rzecz prac modernizacyjnych na cmentarzu.  


Powiat kielecki

Na dziś w powicie kieleckim odbędzie się tylko jedna kwesta, która będzie przeprowadzona on-line. Wkrótce na stronie internetowej Urzędu Gminy w Bielinach pojawi się numer konta, na który każdy chętny będzie mógł wpłacić dowolną kwotę. Z kolei w czwartek zapadnie decyzja dotycząca prowadzenia zbiórki w gminie Chmielnik.

W innych gminach, w których była tradycja zbierania pieniędzy na renowację grobów, włodarze poinformowali, że kwesty nie będą prowadzone ze względy na koronawirusa i możliwość zakażenia. Chodzi między innymi o gminy Bodzentyn, Chęciny i Daleszyce. Są też gminy, w których zbiórki w poprzednich latach nie są prowadzone. To m.in. Sitkówka Nowiny i Zagnańsk.

Bodzentyn - Ze względu na koronawirusa, nie będą prowadzone kwesty.
Chęciny - Ze względu na koronawirusa, nie będą prowadzone kwesty.
Chmielnik - W czwartek zapadnie decyzja dotycząca prowadzenia kwesty w gminie Chmielnik.
Daleszyce - Ze względu na koronawirusa, nie będą prowadzone kwesty.
Łagów - Ze względu na koronawirusa, nie będą prowadzone kwesty.
Morawica - Ze względu na koronawirusa, nie będą prowadzone kwesty.
Nowa Słupia - Ze względu na koronawirusa, nie będą prowadzone kwesty.
Pierzchnica - Nie będą prowadzone kwesty.
Bieliny - Będzie prowadzona kwesta online. Wkrótce na stronie internetowej Urzędu Gminy w Bielinach i Towarzystwa Przyjaciół Bielin pojawi się numer konta, na który można przekazywać datki na odnowę pomników.
Górno - Ze względu na koronawirusa, nie będą prowadzone kwesty.
Łopuszno - Ze względu na koronawirusa, nie będą prowadzone kwesty.
Masłów - Ze względu na koronawirusa, nie będą prowadzone kwesty.
Miedziana Góra - Nie będą prowadzone kwesty.
Mniów - Ze względu na koronawirusa, nie będą prowadzone kwesty.
Piekoszów - Ze względu na koronawirusa, nie będą prowadzone kwesty.
Raków - Nie będą prowadzone kwesty.
Sitkówka Nowiny - Nie będą prowadzone kwesty.
Strawczyn - Nie będą prowadzone kwesty.
Zagnańsk - Nie będą prowadzone kwesty.


Powiat konecki

W uroczystość Wszystkich Świętych zaplanowana jest dwudniowa kwesta na odnowienie zabytkowych nagrobków w Końskich.

Wojciech Pasek, prezes koneckiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego informuje, że została zgłoszona już publiczna zbiórka.

- Zamierzamy kwestować 2 dni, czyli 31 października i 1 listopada. Nie wiadomo jednak, czy nie będzie nowych obostrzeń. Póki co zgłosiliśmy kwestę do ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji - mówi.

Na razie Komisja Opieki nad Zabytkami rozważa, jakie groby odnowić w tym roku. Spotkania członków komisji były dotąd niemożliwe ponieważ część osób przebywała na kwarantannie w związku z korona wirusem.

- Poddamy renowacji kilka zabytkowych nagrobków między innymi grób Józefa Milberta wachmistrza w I Brygadzie Legionów Polskich. Zginął w Sielpi – mówi prezes.

W ubiegłym roku w Końskich uzbierano ponad 20 tys. zł, za które odnowiony został pomnik Antoniego Putowskiego z rzeźbą Jezusa dźwigającego krzyż, odrestaurowano też 2 groby rodziny Hodnikiewiczów, w tym jeden z bardzo rzadkim żeliwnym płotkiem. Kwesty z okazji uroczystości Wszystkich Świętych prowadzone są w Końskich od 2016 roku i odnowiono dzięki nim kilkanaście zabytkowych grobów na cmentarzu parafialnym w Końskich.

 

Powiaty opatowski i ostrowiecki

Na ostrowieckich cmentarzach co roku kwesty organizowało stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci. Jak informuje członek zrzeszenia Katarzyna Ślusarz w tym roku, z powodu pandemii, zrezygnowano z działania.

Na cmentarzach nie pojawią się też wolontariusze hospicjum Dom Uli w Cierpieniu Jana Pawła II, które już od około dwóch lat nie organizuje tego typu przedsięwzięć 1 listopada. Kwesty nie zorganizuje także Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kunowskiej na cmentarzu w Kunowie.

Jak informuje Andrzej Żychowski z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Opatowskiej, czas pandemii nie jest odpowiedni na prowadzenie kwest, w związku z tym na cmentarzu w Opatowie także nie odbędzie się już tradycyjna zbiórka. Z powodu pandemii nie zostały wykorzystane środki z ubiegłego roku.

W Ożarowie kwestowanie na cmentarzu w ubiegłym roku zapoczątkowali Rycerze Kolumba. Jak jednak informuje ks. Jan Ziętarski, proboszcz parafii pod wezwaniem Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w Ożarowie, w tym roku zbiórka została odwołana.

Być może kwesta, prowadzona przez Stowarzyszenie Ocalić od Zapomnienia, odbędzie się na cmentarzu w Tarłowie. Jak jednak zaznacza wójt gminy Tarłów Tomasz Kamiński, ostateczna decyzja zapadnie jednak w przyszłym tygodniu.

W Ćmielowie kwesta prawdopodobnie się nie odbędzie. Ostateczną decyzję w tym tygodniu podejmie rada parafialna. 

 

Powiat sandomierski

W Sandomierzu w tym roku odbędzie się 28 kwesta na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków. Decyzję o tym podjął zarząd Społecznego Komitetu Odnowy Cmentarza Katedralnego. Jak poinformował Janusz Sobolewski, prezes Społecznego Komitetu, kwesta zostanie zorganizowana w ograniczonym zakresie, bez udziału uczniów, którzy zawsze stanowili dużą grupę wolontariuszy. Kwestować będą tylko osoby dorosłe: członkowie i sympatycy stowarzyszenia.

Zbiórka odbywać się będzie od 30 października do 2 listopada na cmentarzu katedralnym i  świętopawelskim. 1 listopada kwestujący będą również na cmentarzu komunalnym. Wystawiony zostanie stolik, na którym będzie duża skarbonka, do której mieszkańcy i osoby przyjezdne będą mogły bezpiecznie wrzucać datki. Prezes Janusz Sobolewski zastrzegł, że ze względu na   dynamiczną sytuację związaną z epidemią koronawirusa nie wykluczone, że w ostatniej chwili trzeba będzie odwołać zbiórkę.

Od kilku lat kwestę na cmentarzu w Goźlicach w gminie Klimontów organizuje Stowarzyszenie „Nasze dziedzictwo Ossolin”. Prezes Rafał Staszewski poinformował, że decyzja o tym, czy w tym roku będzie zbiórka pieniędzy, czy też nie zapadnie do końca tego tygodnia.


Powiaty skarżyski i starachowicki

Kwesty w Skarżysku i Starachowicach zostały odwołane. Jak informuje prezes Towarzystwa Przyjaciół Starachowic Adam Brzeziński powodem tej decyzji jest zagrożenie, jakie niesie dla wolontariuszy i darczyńców potencjalne zakażenie koronawirusem w trakcie kwestowania.

Dodał jednocześnie, że trwają prace przy odnowieniem zabytkowego nagrobka na cmentarzu przy ulicy Iłżeckiej. Sfinansowane zostały ze środków zebranych podczas ubiegłorocznej kwesty. Podobną decyzje podjęli Rycerze Kolumba ze Skarżyska-Kamiennej, którzy corocznie zbierali na cmentarzach pieniądze na ratowanie nagrobków.

Na razie jednak kwesty nie odwołują mirzeccy wolontariusze. Anna Kawalec, która koordynuje te działania, mówi, że inicjatywa wrosła w tradycję lokalną, szkoda więc byłoby ja zaprzepaścić. Jeżeli do Wszystkich Świętych nie zostaną wprowadzone kolejne obostrzenia, zbiórka zostanie przeprowadzona. Zmienione będą jednak zasady zbierania pieniędzy. Dotychczas były zbierane do dwóch puszek, które wolontariusze przekazywali sobie przy kolejnych zmianach. Teraz ma być jedna duża puszka, ustawiona na stoliku przy głównym wejściu na cmentarz. Dyżury będzie przy niej pełniło dwie osoby. Jeżeli do pomocy zgłosi się większa liczna chętnych, kwesta prowadzona będzie także w sobotę, 31 października.

 

Powiat staszowski

Tegoroczna kwesta na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków w Staszowie została odwołana. Jak poinformował Adam Koziński, prezes Stowarzyszenia Pro Civitas, wpływ na decyzję miała epidemia, społecznicy nie chcą narażać zdrowia i życia innych osób. W kwestę oprócz ludzi dorosłych, zaangażowane były również dzieci i młodzież.

Dzięki dotychczasowym kilkunastu kwestom w Staszowie, na cmentarzu przy kościele św. Bartłomieja udało się odrestaurować trzy zabytkowe nagrobki z końca XVIII i początku XIX wieku. Czwarty nagrobek jest w trakcie konserwacji, pieniądze na ten cel pochodzą z ubiegłorocznej kwesty, prace trochę się wydłużyły z powodu epidemii koronawirusa - dodał prezes Adam Koziński.

Na cmentarzu w Staszowie jest w sumie 30 zabytkowych nagrobków.


Powiat włoszczowski

Kwest nie organizowano i w tym roku również nie będzie.

Reklama