Wiele wydarzeń na 40-lecie Solidarności

Data publikacji: 23.06.2020 15:25
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu

Wystawy, okolicznościowe wydawnictwo, jak również msza święta, warsztaty, programy radiowe i telewizyjne, a nawet konkurs. Między innymi te przedsięwzięcia wpiszą się w obchody 40-lecia powstania Solidarności. Niestety z powodu pandemii pierwotne założenia musiały ulec zmianie. Główne uroczystości zaplanowane są na 31 sierpnia.

Jak podkreśla Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności, tego dnia w siedzibie związku przy Plantach zostanie otwarta Biblioteka Solidarności. Będzie ona ogólnodostępna. W jej tworzeniu uczestniczy Instytut Pamięci Narodowej. W tym dniu odbędzie się także promocja nowego wydawnictwa – zapowiada Waldemar Bartosz.

- Będzie to „Kalendarium Solidarności świętokrzyskiej 1980-2020”. Mam nadzieję, że to będzie świetne źródło historyczne, dla tych ludzi, którzy interesują się historią, a być może pracują także naukowo – wyjaśnia.

O godzinie 18.00 w bazylice kataralnej w Kielcach rozpocznie się nabożeństwo sprawowane przez ordynariusza diecezji kieleckiej, biskupa Jana Piotrowskiego. W tym samym dniu, na Skwerze Żeromskiego zostanie otwarta ekspozycja przygotowana przez kielecką delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej.

- Będzie to wystawa plenerowa pod tytułem „Tu rodziła się Solidarność”, ukazująca historię jej powstawania na terenie byłego województwa kieleckiego – mówi Patrycja Zatorska-Milewska, z IPN. Wcześniej ta wystawa będzie prezentowana w Końskich (od 1 lipca) oraz w Starachowicach (od 21 lipca).

Waldemar Bartosz zaznacza, że głównym obchodom będą towarzyszyły liczne wydarzenia, które zaplanowano na jesień.

- W pierwszej dekadzie września, w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach, odbędzie się wystawa historyczna, która będzie miała podwójny wymiar. Z jednej strony będzie pokazywała te 40 lat Solidarności w różnych wydawnictwach, plakatach, a z drugiej – znajdą się na niej plakaty, które Solidarność wydawała przez 40 lat. Myślę, że to będzie znamienne wydarzenie, ponieważ w naszym regionie posiadamy wszystkie plakaty, które Solidarność wydawała w kraju – podkreśla przewodniczący.

Skoro o dawnych wydawnictwach mowa, Archiwum Państwowe w Kielcach zorganizuje warsztaty, na których uczestnicy dowiedzą się, jak zabezpieczyć materiały historyczne.

- Te wydawnictwa związane z Solidarnością sprzed 40 lat były drukowane w bardzo prymitywny sposób, bo tylko taki był możliwy. One powoli znikają, ale żeby nie uległy całkowitemu zniszczeniu pracownicy Archiwum Państwowego pokażą domowe wręcz techniki ich zabezpieczenia – tłumaczy Waldemar Bartosz. Do działań zostanie włączona także młodzież z Ochotniczych Hufców Pracy. Młodzi ludzie mają zorganizować rajd Solidarności, jak również wezmą udział w konkursie plastycznym.

W upamiętnienie rocznicy 40-lecia istnienia Solidarności włączyło się także  Radio Kielce. W wakacje na naszej antenie w audycji „(Nie)bezpieczne związki” pokażemy historię związku – wydarzenia i ich konsekwencje.

Z kolei w wakacyjne poniedziałki będzie można usłyszeć mini-wywiady z ludźmi świętokrzyskiej Solidarności. Natomiast 31 sierpnia, historia Solidarności będzie prezentowana po serwisach. Informacje te będzie też można znaleźć na naszej stronie internetowej.

Wydarzenia rocznicowe się planowane także w każdym z powiatów województwa świętokrzyskiego. Ich szczegóły dopiero poznamy.

Reklama