Wielka akcja pomocy dla Bartusia

Data publikacji: 30.04.2021 18:11
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Bartuś Przychodzki

Na zdjęciu: Bartuś Przychodzki
Fot. Agnieszka i Łukasz Przychodzcy, rodzice Bartusia

„Wielkie poruszenie serc na majówkę" - pod takim hasłem od 1 do 3 maja w Sandomierzu odbywać się będzie wielka zbiórka uliczna na rzecz chorego na rdzeniowy zanik mięśni Bartusia Przychodzkiego. Rodzice muszą zebrać ponad 9 mln zł na najdroższy lek świata - nowoczesną terapię genową powstrzymującą niszczycielską chorobę.

Dotychczas udało się zebrać 1,6 mln zł, ale to wciąż zbyt mało. Sprawa jest tym bardziej pilna, że Bartuś musi przyjąć terapię zanim przekroczy wagę 13,5 kg. Teraz ma pół roku i jest na specjalnej diecie, zapobiegającej zbyt szybkiemu przybieraniu na wadze.

Przez trzy dni na ulicach Sandomierza oraz na nadwiślańskim bulwarze pracować będzie kilkudziesięciu wolontariuszy z puszkami, do których można wrzucać datki. Po mieście poruszał się będzie pojazd - mobilna pocztówka na czterech kołach. Korzystając z niej będzie można przesłać Bartusiowi pozdrowienia. Atrakcją zbiórki będzie również symboliczny gest wypuszczenia w niebo kilkuset balonów w kształcie serduszek dla Bartusia. Akcji towarzyszyć będą konkursy oraz występ DJ-a, który wprowadzi na starówce muzyczne klimaty. Wszystko odbędzie się w rygorze sanitarnym.

- Zapowiada się naprawdę duże wydarzenie. Jesteśmy do niego bardzo dobrze przygotowani. Mam nadzieję, że spotkamy się z życzliwością i uda nam się powiększyć zebraną sumę - powiedziała Agnieszka Przychodzka, mama Bartusia.

Według internetowych rankingów, Sandomierz będzie jednym z miast, które licznie planują odwiedzić Polacy w najbliższy długi weekend. W Polsce, z publicznych zbiórek skorzystało już kilkanaścioro dzieci. Niestety, w ostatnim czasie tempo zbiórki dla Bartusia zwolniło, co oddala upragniony cel. Zbiórce nie sprzyja także pandemia, które uniemożliwia przeprowadzenie dużych wydarzeń, dzięki którym zasilona zostałaby skarbonka chłopca.

Wydarzenie wspierają władze miasta i powiatu, lokalni restauratorzy, osoby prywatne oraz koła gospodyń wiejskich. Dołączyli także znani artyści i sportowcy, którzy przekazali na licytacje różne przedmioty ze swoimi autografami. W tym gronie jest m.in. Karol Bielecki, Karolina Kołeczek,  Radosław Majdan, Majka Jeżowska oraz zespół Pectus. Zbiórka pieniędzy prowadzona jest pod patronatem Fundacji Siepomaga i Fundacji „Serca dla Maluszka”.

Wpłat można dokonywać bezpośrednio na stronach: www.siepomaga.pl/bartus-sma oraz www.siepomaga.pl/9milionowserc.

Można także pomóc Bartusiowi wysyłając SMS:
NUMER 72365
TREŚĆ 0116442
Koszt sms 2,46 zł brutto (z VAT)

Wpłaty poprzez przelewy bankowe:
Fundacja "Serca dla Maluszka"
ul. Kowalska 89 m.1 43-300 Bielsko-Biała
Bank Millennium S.A. 85 1160 2202 0000 0001 9214 1142
W tytule przelewu prosimy wpisać: 1792 Bartłomiej Przychodzki

Reklama