Wielkie serce na nakrętki dla chorych dzieci

Data publikacji: 02.09.2020 17:37
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
02.09.2020 Działoszyce. Metalowy pojemnik na nakrętki w kształcie serca

02.09.2020 Działoszyce. Metalowy pojemnik na nakrętki w kształcie serca
Fot. UMiG Działoszyce

Kolejne czerwone pojemniki w kształcie serc stanęły na Ponidziu. „Nakrętkowe serca" ustawiono w Działoszycach i Busku-Zdroju. To specjalne, metalowe kosze, do których mieszkańcy mogą wrzucać plastikowe nakrętki. Dochód z ich sprzedaży przekazywany jest na rzecz chorych dzieci.

Dwa pojemniki stanęły w Działoszycach. Jeden zlokalizowany jest obok budynku urzędu gminy, drugi - obok szkoły podstawowej.

Stanisław Porada, burmistrz Działoszyc zaznacza, że plastikowe nakrętki skupowane są przez firmy, które poddają je recyklingowi, a następnie wypłacają pieniądze na cele charytatywne. Jak dodaje, obecnie surowiec zbierany jest dla Wiktora Jakubasa, który potrzebuje intensywnej rehabilitacji, a ta z kolei pochłania ogromne środki finansowe. Wiktor ma guza mózgu. Przeszedł dwie poważne operacje. Cierpi z powodu niedowładu prawej strony ciała.

02.09.2020 Działoszyce. Metalowy pojemnik na nakrętki w kształcie sercaFot. UMiG Działoszyce

- Pomoc ta będzie przeznaczona także dla innych dzieci, ale i dorosłych, potrzebujących wsparcia. Inicjatywa łączy i jednoczy ludzi pomagając poszkodowanym. Musimy pielęgnować życzliwość mieszkańców naszej gminy i zaszczepiać ją w młodych ludziach - zaznacza.

Włodarz gminy dodaje, że pomysł zrodził się po rozmowach z pracownikami m.in. Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Zaznacza, że pojemniki stoją zaledwie kilka dni, a już są prawie pełne. Burmistrz ma nadzieję, że z każdym dniem będą się zapełniały dużo szybciej.

- Możemy wrzucać nakrętki plastikowe po napojach, po słoikach np. po nutelli. Oczywiście nakrętki powinny wcześniej zostać umyte. Inicjatywa uczy dzieci prawidłowych nawyków segregowania, postaw proekologicznych i społecznych - dodaje.

Czerwony, metalowy kosz ma ponad 1,5 metra wysokości i zmieści się w nim kilka tysięcy plastikowych nakrętek. Cena skupu to mniej więcej 20-70 gr za kilogram.

02.09.2020 Busko-Zdrój. Metalowy pojemnik na nakrętki w kształcie serca. Na zdjęciu (od lewej): burmistrz Waldemar Sikora i zastępca burmistrza Michał MarońskiFot. UMiG Busko-Zdrój

Z kolei w Busku-Zdroju metalowy pojemnik w kształcie serca w ostatnich dniach został usytuowany przed miejscowym magistratem.

Reklama