Wielkie sprzątanie świętokrzyskiej rzeki

Data publikacji: 17.04.2021 13:14
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.04.2021. Koprzywnica. Akcja „Operacja Koprzywianka”

17.04.2021. Koprzywnica. Akcja „Operacja Koprzywianka”
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Wielkie sprzątanie Koprzywianki odbyło się dziś w Koprzywnicy. W akcji wzięli udział wolontariusze oraz przedstawiciele władz miasta, w sumie około 20 osób. Z brzegów rzeki oraz z terenu przy zalewie zebrano ponad 50 dużych worków śmieci.

Pani Małgosia i pan Mariusz przyszli na sprzątanie razem z dziećmi: 9-letnim Jasiem i 6-letnim Tomkiem. Rodzice tłumaczyli, że chcą w ten sposób uczyć chłopców dbania o środowisko, zależy im również na tym, aby dzieci doceniły to, że mamy ładną naturę.

- Mnie na przykład rażą śmieci w plenerze. Jak idziemy gdzieś na spacer i widzę, że leżą porozrzucane w różnych miejscach, to aż coś mi się dzieje. Skoro jest akcja, to dlaczego nie przyjść i nie pomóc - stwierdził pan Mariusz.

Jedną z wolontariuszek była Aleksandra Klubińska, burmistrz Koprzywnicy. Podkreślała, że akcja ma szerszy wymiar, bowiem promuje proekologiczne postawy.

- Pokazujemy, że należy z przyrodą żyć w symbiozie. Nadchodzi okres letniego wypoczynku i mamy nadzieję, że osoby spędzające czas wolny nad rzeką nie zapomną o tym, aby zabrać śmieci ze sobą albo zostawić je w takim miejscu, z którego pracownicy zakładu gospodarki komunalnej będą w stanie je odebrać - powiedziała burmistrz.

Akcja nosiła tytuł „Operacja Koprzywianka” i została zorganizowana w ramach ogólnopolskiej inicjatywy „Czysta rzeka”. Inicjatorem był Krzysztof Pitra, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury. Jego zdaniem malownicza i dzika Koprzywianka zasługuje na to, aby o nią dbać. W przyszłości chciałby, aby na odcinku przebiegającym przez Koprzywnicę mogły być organizowane spływy kajakowe.

Reklama