Wielkie święto świętokrzyskiego folkloru w Busku-Zdroju

Data publikacji: 24.07.2021 07:00
Autor: Marzena Ślusarska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

W Busku-Zdroju przez dwa dni rozbrzmiewać będzie muzyka ludowa różnych części regionu świętokrzyskiego.

Dziś (24 lipca) i w niedzielę na scenie muszli koncertowej buskiego parku zdrojowego zaprezentują się uczestnicy finału 45. Buskich Spotkań z Folklorem.

W konkursowych występach wezmą udział kapele ludowe, zespoły śpiewacze, zespoły pieśni i tańca oraz soliści śpiewający i grający na różnych instrumentach.

- Zostali oni wyłonieni spośród ponad 100 wykonawców, w trakcie eliminacji przeprowadzonych przez Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach - mówi Patrycja Kalinowska, kierownik Działu Dziedzictwa Kulturowego WDK.

- Wystąpi 60 finalistów eliminacji rejonowych z Nowego Korczyna, Opatowa, Jędrzejowa i Ciekot - dodaje.

Umiejętności ludowych artystów i prezentowane przez nich programy ocenią muzycy - folkloryści oraz etnografowie i choreografowie.

Wszyscy rywalizować będą o cenne nagrody, w tym nagrody główne Buskich Spotkań z Folklorem, których fundatorem jest Radio Kielce: nagrodę im. Piotra Gana - przyznawaną najlepszej autentycznej kapeli konkursu oraz nagrodę im. Haliny Szelestowej - honorującą najlepszego śpiewającego solistę, bądź zespół śpiewaczy.

Konkursowe występy 45. Buskich Spotkań z Folklorem zarówno w sobotę, jak i w niedzielę będą się rozpoczynać o godzinie 11.00, na scenie muszli koncertowej buskiego parku zdrojowego. W razie niepogody, impreza zostanie przeniesiona do sali widowiskowej Buskiego Samorządowego Centrum Kultury.

Laureatów 45. Buskich Spotkań z Folklorem poznamy 8 sierpnia, podczas folklorystycznej gali, która odbędzie się w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach.

Reklama