Wielkie, trzydniowe święto wodniackie w Sandomierzu

Data publikacji: 23.07.2021 07:37
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
23.07.2021. Sandomierz. Na zdjęciu: Grzegorz Świtalski - organizator Festiwalu „Dookoła Wody”

23.07.2021. Sandomierz. Na zdjęciu: Grzegorz Świtalski - organizator Festiwalu „Dookoła Wody”
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

W Sandomierzu rozpoczyna się dzisiaj wielkie wodniackie święto - Festiwal „Dookoła Wody”, połączony z IV Galą Orderu Rzeki Wisły.

W starym porcie przy Bulwarze Marszałka Józefa Piłsudskiego podczas koncertów można będzie usłyszeć pierwszoplanową postać tradycyjnych szant, czyli Marka Szurawskiego oraz zespoły: Klang, Horyzont Marzeń, Zejman i Garkumpel oraz Hambawenah.

Jak zapewnia Grzegorz Świtalski, organizator festiwalu - nad Wisłą przez trzy najbliższe dni rozbrzmiewać będzie piękna muzyka, począwszy od ballad i rasowych szant żeglarskich po pieśni pracy. Na wydarzenia związane z festiwalem i galą do Sandomierza przypłynie co najmniej 10 drewnianych łodzi flisackich - replik dawnych, tradycyjnych jednostek, które pływały po Wiśle i innych rzekach i służyły do przewozu różnych materiałów np. zboża.

W sobotę, o godzinie 17.00 można będzie zobaczyć paradę tych łodzi, płynących po Wiśle. Kilka jednostek zostanie po prezentacji ochrzczonych. Zanim to nastąpi, w wirydarzu klasztoru ojców dominikanów odbędzie się IV Gala Orderu Rzeki Wisły. Ten tytuł otrzyma retman Mieczysław Łabęcki, niezwykle doświadczony flisak, mistrz dla kolejnych pokoleń wodniaków. Laudację wygłosi Grzegorz Świtalski.

Festiwalowi „Dookoła Wody” towarzyszyć będzie kiermasz produktów lokalnych, wytworzonych m.in. przez sandomierskich winiarzy.

Dzisiejszy, inauguracyjny koncert rozpocznie się o godzinie 19.00. Zdominowany zostanie przez ballady oraz poezję wiślaną i morską. Wystąpią m.in. Marek Szurawski i zespół Klang. Jutro natomiast na koncercie pt. „Muzyczne toasty i wiwaty” pokażą się wszyscy, wymienieni wcześniej festiwalowi artyści oraz gospodarze, czyli zespół Hambawenah.

Niedziela dedykowana będzie najmłodszym. W koncercie dla dzieci zagra i zaśpiewa Klang oraz Zejman i Garkumpel.

Reklama