Wiemy gdzie powstaną kieleckie tężnie solankowe

Data publikacji: 06.07.2021 19:31
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W ramach zeszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego przewidziano zbudowanie dwóch tężni solankowych na kieleckich osiedlach. Obie inwestycje nadal są w fazie przygotowania.

Zwycięskie pomysły zakładały stworzenie dwóch obiektów, które zgodnie z projektami miały być umiejscowione na jednym z kilku osiedli. W pierwszym przypadku mowa o os. Słoneczne Wzgórze, Na Stoku, Uroczysko oraz parku Dygasińskiego. Z kolei druga lokalizacja to os. KSM, Barwinek, Pionier lub Kochanowskiego.

Zgodnie z wolą wnioskodawców to ratusz miał określić, gdzie dokładnie powstaną obie tężnie. W podjęciu decyzji kluczowe znaczenie miały mieć tereny rekreacyjne.

Jak wyjaśnia Tomasz Porębski, rzecznik prasowy prezydenta Kielc, miejsca pod powstanie tężni zostały już wstępnie wyznaczone.

- Pierwsza znajdzie się w parku Dygasińskiego. Natomiast druga na os. Barwinek, będzie ustawiona wewnątrz osiedla w okolicy alejek, które znajdują się między dwoma rzędami bloków. W przypadku drugiej lokalizacji Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowej PIONIER wydała już zgodę na wykonanie przyłączenia do sieci wodociągowej w celu zasilenia tężni - powiedział.

Tomasz Porębski, zaznacza że z uwagi na dbałość o to, by projekty z budżetu obywatelskiego były wdrażane w porozumieniu z kielczanami i pomysłodawcami projektów, do wnioskodawców wysłano informacje z przygotowanymi lokalizacjami. Miasto obecnie oczekuje na odpowiedź z ich strony.

- W międzyczasie w przygotowaniu są wnioski o wystąpienie warunków przyłączenia energii elektrycznej i wody do zaproponowanych miejsc - dodaje.

Dalszym krokiem będzie ustalenie wyglądu i rozmiarów tężni, a także możliwe przygotowanie infrastruktury wokół obu obiektów.

Koszt realizacji każdej z inwestycji to 150 tys. zł. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez rzecznika prezydenta Kielc obie tężnie powinny być oddane do użytku jesienią, lecz nie później niż przed końcem tego roku.

Reklama