Wieniec dożynkowy z Łoniowa trafi do Pałacu Prezydenckiego

Data publikacji: 09.09.2020 17:36
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
09.09.2020 Kielce. WDK. Wręczenie nagród w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy województwa świętokrzyskiego. Od lewej: członek zarządu województwa Marek Jońca, poseł Marek Kwitek, starosta sandomierski Marcin Piwnik, wójt Łoniowa Szymon Kołacz, marszałek Andrzej Bętkowski i koło gospodyń

09.09.2020 Kielce. WDK. Wręczenie nagród w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy województwa świętokrzyskiego. Od lewej: członek zarządu województwa Marek Jońca, poseł Marek Kwitek, starosta sandomierski Marcin Piwnik, wójt Łoniowa Szymon Kołacz, marszałek Andrzej Bętkowski i koło gospodyń "Łoniowianki"
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wieniec z powiatu sandomierskiego, wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Łoniowianki”, będzie reprezentował województwo świętokrzyskie podczas Dożynek Prezydenckich w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

W Wojewódzkim Domu Kultury podsumowano konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy naszego regionu. Jak mówił Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego, ich plecenie jest tradycją na polskiej wsi.

- Od pokoleń tak jest, że to, co jest dla człowieka najważniejsze: żywność, zboże, to za to dziękujemy Panu Bogu i tym, którzy je wytwarzają. W różnych regionach naszego kraju różnie się nazywa: święto dziękczynienia, dożynki, święto planów, ale dotyczy tego samego: dziękuje się za zbiory, dziękuje się za pracę i życzy, aby kolejny rok był jeszcze lepszy - tłumaczył.

Jak wyjaśnił Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, rada artystyczna, która oceniała wieńce, brała pod uwagę określone kryteria.

- Bardzo istotne jest to, żeby wieniec był wykonany tylko z plonów tegorocznych, żeby nie było w nim żadnych elementów sztucznych, żeby odnosił się do jakiejś formy, która jest najczęściej stosowana: kielicha, korony. Jest to podziękowanie Bogu za dar tegorocznych pól - podkreślił.

Między innymi te wymogi spełniał wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich „Łoniowianki” z gminy Łoniów w powiecie sandomierskim, który otrzymał pierwszą nagrodę. Powstał na konstrukcji w kształcie korony i jest zwieńczony krzyżem - opisuje Monika Musiał-Ćwiertnia z „Łoniowianek”.

- Wykonany jest ze zbóż: pszenicy, jęczmienia, owsa i prosa, udekorowany kwiatami z naszych przydomowych ogródków: słonecznikiem, suszkami, wrotyczem, użyłyśmy do dekoracji bukszpanu, kaliny i wplotłyśmy leszczynową gałązkę: symbol obfitości i błogosławieństwa bożego - dodała.

Jak podkreśliła Małgorzata Kalinowska, konstrukcję od podstaw wykonali strażacy i wszystkie elementy zostały przywiązane.

Zgodnie z regulaminem wieniec z Łoniowa będzie reprezentował Świętokrzyskie podczas Dożynek Prezydenckich, które odbędą się w dniach 19-20 września w Warszawie, w Pałacu Prezydenckim.

To zwycięstwo ucieszyło posła z ziemi sandomierskiej, Marka Kwitka. Przypomniał, że przed rokiem w regionie wygrał winiec z Koprzywnicy, który potem, w Pałacu Prezydenckim, okazał się także najpiękniejszy w kraju.

- To wielkie podziękowanie dla tych, którzy te wieńce wiją, bo rzeczywiście mówi się, że wieniec dożynkowy, to jest korona żniw. Wieniec, to czas radości po zakończonej pracy, po tym trudzie. Ta rywalizacja jest zdrowa, bo świadczy o tym, dana społeczność kultywuje tradycje, wie, w jaki sposób to robić, ale przy okazji tworzy się wspólnota - zaznaczył.

Drugą lokatę zajął wieniec przygotowany przez Janinę Bańcer z gminy Ożarów w powiecie opatowskim. Został on podarowany marszałkowi województwa świętokrzyskiego, Andrzejowi Bętkowskiemu.

Natomiast laureat trzeciej nagrody, a był nim wieniec stworzony przez Koło Gospodyń Wiejskich „Górnianecki” z gminy Górno w powiecie kieleckim, zostanie ofiarowany proboszczowi Parafii Katedralnej w Kielcach i będzie stanowić oprawę uroczystej Mszy Świętej, która odbędzie się w niedzielę, 13 września o godzinie 9.30.

Reklama