Wierni z diecezji kieleckiej gotowi do wyjścia na pielgrzymi szlak

Data publikacji: 05.08.2020 20:53
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.08.2020 Wiślica. 39. Piesza Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę

05.08.2020 Wiślica. 39. Piesza Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Mszą świętą w Wiślicy rozpoczęła się 39. Piesza Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę. W murach prastarej kolegiaty wiślickiej i obecnie papieskiej bazyliki mniejszej, u stóp uśmiechniętej madonny Łokietkowej, po raz kolejny zgromadzili się pielgrzymi. Pątnicy wzięli także udział w apelu jasnogórskim.

W związku z pandemią koronawirusa tegoroczna wędrówka pątników będzie w innej niż dotychczas formie. Jak mówi biskup Jan Piotrowski, tym razem idąc szlakiem pod hasłem „Oto wielka tajemnica wiary”, pielgrzymka na Jasną Górę utworzy ewangeliczną sztafetę modlitwy i świadectwa z duchowym wsparciem wiernych diecezji. Jak dodaje, zgodnie z wymogami sanitarnymi, w tym roku każdego dnia będą pielgrzymować dwie grupy, które złączy wspólne przeżywanie eucharystii.

- Kiedy rano w święto Przemienienia Pańskiego wyruszymy na pielgrzymkowy szlak pod przemożną opieką Maryi matki kościoła - wiślickiej pani i łaskawej pani kieleckiej, z wiarą ponieśmy nasze intencje osobiste oraz te rodzinne i społeczne - apeluje hierarcha.

Jak dodał biskup, w tym roku wyruszy trzynaście grup, pielgrzymując na różnych etapach.

- W niczym jednak nie ucierpi formacja duchowa, na którą złożą się modlitwa, konferencje, celebrowana Eucharystia i głoszone słowo Boże, które podczas całej pielgrzymki będzie głosił ks. Leszek Starczewski, proboszcz parafii w Złotnikach - zaznaczył.

Koronawirus nie odstraszył pątników. Mówili, że nie wyobrażają sobie, że można nie iść. Każdy z pielgrzymów ma swoje intencje. Idą podziękować za poprzedni rok i prosić o zdrowie i łaski na kolejny.

- Otrzymujemy duchową siłę, idąc na pielgrzymkę. Ludzie doświadczają tego, że prędzej czy później im się spełniają te prośby. To już tradycja. W tym roku inaczej, ale też trzeba iść - zaznaczają.

Każdego dnia będą wędrować dwie grupy. Jedna do południa, a od południa do wieczora - kolejna.

Pierwsza grupa, biało-fioletowa, wyruszy w czwartek o 7.00 rano z Wiślicy do Buska-Zdroju. O godzinie 12.00 zaplanowano mszę świętą w kościele świętego Brata Alberta. Po niej do Pińczowa wyruszą z kolei pątnicy z grupy biało-zielonej.

Pielgrzymka tradycyjnie potrwa osiem dni. 13 sierpnia pątnicy dotrą na Jasną Górę.

We własnym zakresie muszą zorganizować sobie transport na miejsce kolejnego etapu i powrót do domu.

39. Piesza Pielgrzymka Diecezji Kieleckiej na Jasną Górę wyruszyła po raz pierwszy na szlak 7 sierpnia 1982 roku. Wówczas w wędrówce do Częstochowy wzięło udział 1,7 tys. pątników.

Reklama