Wiersze Baczyńskiego z muzyką Włodka Pawlika - wkrótce w Kielcach gratka dla melomanów

Data publikacji: 09.05.2022 15:52
Autor: Paweł Solarz / Kategoria: Kultura
09.05.2022. Kielce. Galeria Sztuki Współczesnej „Winda

09.05.2022. Kielce. Galeria Sztuki Współczesnej „Winda" . Konferencja w sprawie projektu „Baczyński 100”. Na zdjęciu (od lewej): Augustyna Nowacka - dyrektor KCK, Włodek Pawlik - laureat nagrody Grammy, Artur Wijata - zastępca dyrektora KCK
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

3 czerwca w Kieleckim Centrum Kultury wystąpi Włodek Pawlik. Pianista zaprezentuje, wspólnie ze swoim zespołem, materiał z ostatniego albumu zatytułowanego „Baczyński 100”.

To album złożony z wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, do których muzykę napisał laureat nagrody Grammy - Włodek Pawlik. Kompozytor przyznał, że nie było mu łatwo wybrać utwory poety, który zamienił pióro na karabin.

- Szukałem inspiracji głównie poprzez czytanie tych wierszy. Niejednokrotnie powracałem do tych utworów, które wcześniej odrzuciłem. Wydawało mi się, że nie dają mi tego „paliwa” do stworzenia muzyki. To działanie bardziej intuicyjne, niż przekonanie od samego początku - powiedział artysta w rozmowie z Radiem Kielce.

09.05.2022. Kielce. Galeria Sztuki Współczesnej „Winda" . Konferencja w sprawie projektu „Baczyński 100”. Na zdjęciu: Włodek Pawlik - laureat nagrody GrammyFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Augustyna Nowacka, dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury mówi, że będzie to duże wydarzenie muzyczne. Artysta bowiem wystąpi z takim koncertem po raz pierwszy w Kielcach.

- Artysta i jego żona rok temu zaproponowali nam współpracę przy projekcie. Liczyliśmy na dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, jednak nie udało się go otrzymać. Pomimo to, projekt z wierszami Baczyńskiego w jazzowych aranżacjach Włodka Pawlika powstał i to najważniejsze - powiedziała dyrektor KCK.

09.05.2022. Kielce. Galeria Sztuki Współczesnej „Winda" . Konferencja w sprawie projektu „Baczyński 100”. Na zdjęciu (od lewej): Augustyna Nowacka - dyrektor KCK, Włodek Pawlik - laureat nagrody Grammy, Artur Wijata - zastępca dyrektora KCKFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Na płycie „Baczyński 100” usłyszymy Natalię Wilk, Marka Bałatę, a wiersze recytują między innymi Grażyna Barszczewska i Jerzy Schejbal. Projekt poetycko - muzyczny „Baczyński 100” powstał w związku z przypadającą w 2021 roku 100. rocznicą urodzin genialnego poety pokolenia Kolumbów, żołnierza Armii Krajowej Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Reklama