Wilk Bartek doczekał się potomstwa

Data publikacji: 22.05.2021 08:44
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu wilk Bartek

Na zdjęciu wilk Bartek
Fot. Fundacja SAVE

Obserwowany przez przyrodników mieszkaniec świętokrzyskich lasów, wilk Bartek, doczekał się potomstwa. Wskazuje na to trasa jego wędrówek.

Badania prowadzi fundacja Save - Wildlife Conservation Fund, która zajmuje się chronionymi gatunkami zwierząt na całym świecie. Naturalny tryb życia poszczególnych osobników jest analizowany po założeniu opaski telemetrycznej, która pozwala obserwować trasę wędrówki zwierzęcia. W listopadzie ubiegłego roku taką opaskę założono 4-letniemu samcowi wilka, którego nazwano Bartek.

Wiosną wiadomo było, że znalazł partnerkę, a teraz potwierdziły się przypuszczenia, że urodziły mu się młode - relacjonuje Magdalena Strzała z fundacji.

- Świadczy o tym szczególny zapis jego wędrówki, układający się w kształt przypominający gwiazdę. To oznacza, że Bartek teraz przynosi pożywienie wilczycy, a z czasem będzie także przynosił je dla dzieci. Na razie najprawdopodobniej piją tylko mleko matki - wyjaśnia.

Ten okres trwa około 6 tygodni od urodzenia, później młode wilki karmione są nadtrawionym przez rodziców mięsem.

Bartek wraz z wilczą rodziną zamieszkuje lasy niekłańsko-bliżyńskie. Przyrodnicy nie podają dokładnej lokalizacji, aby nie zakłócać życia zwierząt. Obserwacja zwierząt przebiega w taki sposób, aby jak najmniej ingerować w ich naturalne funkcjonowanie. Sama opaska telemetryczna jest wykonana ze specjalnego materiału, który po około trzech latach rozpadnie się i wilk będzie od niej uwolniony.

Tagi do tego wpisu
Reklama