Winyle kontra płyty CD

Data publikacji: 26.06.2021 17:41
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.06.2021. Jędrzejów. Otwarte powiatowe mistrzostwa Vinyl Dj i giełda płyt CD, Kaset magnetofonowych i winyli

26.06.2021. Jędrzejów. Otwarte powiatowe mistrzostwa Vinyl Dj i giełda płyt CD, Kaset magnetofonowych i winyli
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Czy winyle mają jeszcze rację bytu, skoro od lat używamy powszechnie płyt CD? A może muzyka z czarnych płyt brzmi lepiej? - odpowiedzi na te pytania można znaleźć na Powiatowych Mistrzostwach Vinyl-DJ w Jędrzejowie.

Michał Faryna, prezes stowarzyszenia Młodzież Futurystyczna zaznaczył, że wydarzenie ma charakter dwufazowy. Impreza składa się z amatorskich mistrzostw Dj-ów grających na płytach winylowych oraz giełdy płyt kompaktowych, winyli oraz kaset magnetofonowych.

Jak podkreśla Michał Faryna - impreza wciąż się rozwija. Na takich wydarzeniach spotykają się najczęściej znajomi. Jednak już teraz widać spore zainteresowanie, które przede wszystkim budzi giełda starych płyt winylowych.

- Dzisiaj gramy muzykę klubową, ale na giełdzie można znaleźć praktycznie każdy gatunek, od muzyki klasycznej, przez rock, po techno, a nawet disco polo na płytach CD – wyjaśnia.

Jak powiedział Dariusz Szostak, organizator giełdy starych płyt winylowych, wyjątkowość i unikalność dźwięku ze starego krążka jest niemożliwa do podrobienia. Muzyka z żadnej płyty CD nigdy nie będzie mieć takiego brzmienia jak z płyty winylowej.

- Zaletą winyli, poza dźwiękiem, są piękne okładki, które wyglądają bez porównania lepiej niż opakowania płyt CD. Inną sprawą jest także i to, że winyle wymagają większej delikatności i pielęgnacji, ale chyba przez to są o wiele bardziej szanowane - tłumaczy.

Zaznacza, że wszystkie płyty winylowe wyprodukowane w latach 60., 70., 80. nadal mają swoją cenę i trzymają wartość i zarazem są najbardziej poszukiwane. W przeciwieństwie do tanich i ogólnie dostępnych płyt CD.

Dariusz Szostak dodaje, że tym, co pozwala wierzyć, że winyle mają przyszłość jest fakt zainteresowania takimi płytami ze strony młodych ludzi.

- Na dzisiejszej imprezie jednymi z pierwszych gości były młode dziewczyny, które przeszukując wystawione przeze mnie zbiory zakupiły kilka egzemplarzy - powiedział.

Impreza zakończy się o godzinie 20.00.

Reklama