Wioska neolityczna nową atrakcją w regionie

Data publikacji: 05.07.2020 07:32
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
26.05.2020. Kopiec. Wioska neolityczna z czasów panowania kultury pucharów lejkowatych

26.05.2020. Kopiec. Wioska neolityczna z czasów panowania kultury pucharów lejkowatych
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Kolejna atrakcja turystyczna w regionie świętokrzyskim. To wioska neolityczna, przybliżająca życie naszych przodków z wczesnej epoki kamienia, czyli 5 tys. lat temu. Znajduje się w pobliżu Zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Wioska zostanie dziś o godzinie 14.00 oficjalnie oddana do zwiedzania.

Jak informuje jej pracownik Paweł Staszczak, o takiej historii rzadko się mówi, a jest bardzo istotna dla dzisiejszego regionu świętokrzyskiego. 

- To właśnie wtedy, 5 tys. lat temu tworzy się nasza cywilizacja, bo wtedy ludzie zaczęli uprawiać rośliny, hodować zwierzęta. To zaczynało się nie na Bliskim Wschodzie, a u nas. Nie tyle w Europie, co właśnie u nas na terenie Świętokrzyskiego - wyjaśnia Paweł Staszczak.

Odwiedzający zobaczą minizoo z kaczkami, gęsiami i świnkami, ale także rekonstrukcję życia codziennego.

- Zobaczą państwo kucharkę, która mieli zboże, piecze placki, np. z pokrzywy, które wtedy były jedzone. Będzie myśliwy, który nauczy naszych turystów, w jaki sposób polować - wymienia Paweł Staszczak.

Ponadto pokazana zostanie broń, jakiej używano w epoce neolitu, poznać będzie można jej obrzędowość. Turyści będą mogli spróbować swoich sił np. w strzelaniu z łuku, czy wykonywaniu narzędzi z poroża. Pierwszy dzień zwiedzania zakończy się o 21:00 pokazem fire show.

Wioska znajduje się kilometr od zamku Krzyżtopór w stronę Klimontowa, tuż przy drodze wojewódzkiej nr 758.

Reklama