Wiosną w Kielcach ma rozpocząć działalność wypożyczalnia rowerów

Data publikacji: 17.09.2021 14:18
Autor: Paulina Michta / Kategoria: Wiadomości z regionu
Rower elektryczny

Rower elektryczny
Kielce / Fot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

100 stacji do ładowania pojazdów elektrycznych oraz wypożyczalnia rowerów, w tym elektrycznych, ma powstać w Kielcach w ramach programu rozwój elektromobilności.

W trakcie przygotowania jest program Kielecki Rower Miejski, który obejmuje budowę nowych tras rowerowych oraz zakup i uruchomienie wypożyczalni. 

- Utworzymy wypożyczalnię, w której będzie 200 rowerów. W ramach elektromobilności, 20 z nich, to będą rowery elektryczne. W ofercie będziemy mieć też 10 elektrycznych rowerów typu cargo oraz 5 tandemów, którymi możemy poruszać się z osobą towarzyszącą. Zakładamy, że wszystko ruszy wiosną, ponieważ daliśmy sobie taki niepisany termin, że start nastąpi 1 kwietnia 2022 r.- mówi Marcin Chłodnicki, wiceprezydent miasta Kielce. 

Przetarg na zakup sprzętu ma być ogłoszony jeszcze w tym roku. Dodatkowo utworzone zostanie 40 miejsc parkingowych, ale rowery będziemy mogli zostawiać także w innych miejscach. Jeśli chodzi o parking, ceny za postój mają być mniejsze, niż bilet komunikacji miejskiej. Pierwsze pół godziny ma kosztować złotówkę, godzina dwa złote, a każda kolejna godzina to koszt 4 zł. Jak zaznacza Marcin Chłodnicki ceny mogą ulec zmianie. 

Wiceprezydent przyznaje także, że elektromobilność w Kielcach stale się rozwija, co widać po wzroście rejestracji samochodów elektrycznych. 

- W mieście na koniec roku 2020, zarejestrowanych było 145 pojazdów elektrycznych, głównie samochodów, ale w skład tego wchodzą również motocykle. Na koniec czerwca tego roku, mieliśmy już 207 rejestracji. To największy przyrost od lat. Można zatem stwierdzić, że największy „boom” nie tylko w Kielcach, ale i w całej Europie, jeszcze przed nami - informuje Marcin Chłodnicki. 

Aktualnie w mieście jest 15 stacji do ładowania pojazdów, ale uchwała zakłada zwiększenie tej liczby do 100 miejsc. Na razie nie wiadomo kiedy zostaną one utworzone, ponieważ wszystko będzie się rozstrzygało w przyszłym roku.

Reklama