Wirtualna strzelnica powstanie w Końskich

Data publikacji: 17.06.2021 19:33
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wirtualna strzelnica

Wirtualna strzelnica
Fot. Jarosław Staciwa

W powiecie koneckim powstanie wirtualna strzelnica. Zlokalizowana będzie w Zespole Szkół Ponadpodstawowych numer 1 w Końskich.

Jarosław Staciwa, członek zarządu powiatu koneckiego informuje, że powstająca strzelnica będzie multimedialnym systemem szkolno-treningowym, zbliżonym do systemów wojskowych. Uczeń będzie mógł bezpiecznie wcielić się w sapera, który nieruchomo strzela z jednego miejsca lub w członka grupy antyterrorystycznej, strzelającego w biegu. 

- Każda osoba zostanie wyposażona w pistolet lub karabin, zależnie od rozmiaru wyświetlanego obrazu. Przygotowane ćwiczenia cechuje możliwość stopniowania trudności, od prostych zadań statycznych do dynamicznych. 

Uczniowie będą strzelać z replik broni o wymiarach i wadze zgodnej z oryginałami, a zamiast nabojów będzie laser. Z kolei celem będzie projekcja z rzutnika na ścianie z przypominającymi grę sceneriami. 

- Zasada działania systemu opiera się na obserwacji ekranu przez kamerę i detekcji miejsca odbicia światła lasera. Każde zarejestrowane przez kamerę trafienie rozpoczyna proces obliczania krzywej balistycznej i wygenerowanie obrazu na ekranie w 3D. 

Chodzi o to, żeby obraz był jak najbardziej realistyczny. Przypomina to grę komputerową z użyciem realistycznej broni - dodaje. 

Nowa strzelnica umożliwi jednoczesne szkolenie od jednej do czterech osób. 

Członek zarządu zaznacza, że strzelnica powstaje z myślą o klasach mundurowych w koneckich szkołach. 

Stworzenie strzelnicy możliwe będzie dzięki dofinansowaniu w wysokości 150 tys. złotych w ramach konkursu „Strzelnica w powiecie”. Podobne systemy powstaną w powiecie skarżyskim i staszowskim. 

Całkowity koszt strzelnicy to 225 tys. zł, z czego 75 tys. to wkład własny. Strzelnica powstanie do końca tego roku.

Wirtualna strzelnicaFot. Jarosław Staciwa

Reklama